kouventoula.bigforumpro.com
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
kouventoula.bigforumpro.com

ΟΛΟΙ ΟΙ ΚΑΛΟΙ ΧΩΡΑΝΕ
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

 Πιστεύετε στο Θεό;;;

Πήγαινε κάτω 
+16
ΚΟΥΒΕΝΤΟΥΛΗΣ
Spellborn*
EVHUGEFAN
y=αx+β
cosmakos88
kostantin
A.R
tirovlaxos
savvas999
How Bo You Bo?
loraX
Broken_Angel
forisael
Dee_dee
Rita
EveP
20 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3, 4  Επόμενο

Πιστεύετε στο Θεό;;;
Ναι
Πιστεύετε στο Θεό;;; Vote_lcap75%Πιστεύετε στο Θεό;;; Vote_rcap
 75% [ 24 ]
Όχι
Πιστεύετε στο Θεό;;; Vote_lcap16%Πιστεύετε στο Θεό;;; Vote_rcap
 16% [ 5 ]
Έτσι και έτσι
Πιστεύετε στο Θεό;;; Vote_lcap9%Πιστεύετε στο Θεό;;; Vote_rcap
 9% [ 3 ]
Σύνολο Ψήφων : 32
 

ΣυγγραφέαςΜήνυμα
EveP




Αριθμός μηνυμάτων : 1733
Ηλικία : 35
Τόπος : Οι πίστες της F1!!
Registration date : 29/03/2008

Πιστεύετε στο Θεό;;; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Πιστεύετε στο Θεό;;;   Πιστεύετε στο Θεό;;; Icon_minitimeΤρι 1 Απρ - 0:07

Ένα θεμα που απασχολεί πολύ...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Rita

Rita


Αριθμός μηνυμάτων : 35
Ηλικία : 38
Τόπος : στα όνειρα.... :)
Registration date : 01/04/2008

Πιστεύετε στο Θεό;;; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πιστεύετε στο Θεό;;;   Πιστεύετε στο Θεό;;; Icon_minitimeΤρι 1 Απρ - 19:17

πιστεύω.
δεν είμαι απο τα άτομα που θα με δείτε στην εκκλησία βέβαια. Σπανίως θα πάω στη λειτουργία. προτιμω να να περάσω να ανάψω ένα κεράκι μια ώρα που δεν είναι κανείς.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Dee_dee

Dee_dee


Αριθμός μηνυμάτων : 311
Ηλικία : 31
Τόπος : Σέρρες; :P
Registration date : 31/03/2008

Πιστεύετε στο Θεό;;; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πιστεύετε στο Θεό;;;   Πιστεύετε στο Θεό;;; Icon_minitimeΤρι 1 Απρ - 19:27

Πιστεύω στο Θεό αλλά ούτε εγώ είμαι από τα άτομα που πάνε συχνά στην εκκλησία. Πάω όταν μπορώ ή όταν βρίσκομαι κάπου κοντά για να ανάψω κανένα κεράκι...

**Κάτι που αφορά τη ψηφοφορία. Πιστεύω ότι δεν θα έπρεπε να υπάρχει το έτσι και έτσι μέσα στη ψηφοφορία, γιατί ή πιστεύεις σε κάτι ή δεν πιστεύεις!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
forisael

forisael


Αριθμός μηνυμάτων : 396
Ηλικία : 31
Τόπος : Greece
Registration date : 31/03/2008

Πιστεύετε στο Θεό;;; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πιστεύετε στο Θεό;;;   Πιστεύετε στο Θεό;;; Icon_minitimeΤρι 1 Απρ - 22:14

Ψηφισα -ναι- κι -ετσι κι ετσι- μιας και καποια πραγματα μου φαινονται πολυ κουλα για να τα εχει κανει ο Θεος μιας και μπορουν με φυσικοχημικους τροπους να πραγματοποιηθουν
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://clubs.pathfinder.gr/zeta_
Broken_Angel

Broken_Angel


Αριθμός μηνυμάτων : 323
Ηλικία : 32
Registration date : 30/03/2008

Πιστεύετε στο Θεό;;; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πιστεύετε στο Θεό;;;   Πιστεύετε στο Θεό;;; Icon_minitimeΤρι 1 Απρ - 23:21

Οχι! πιστευω στον αθεισμο Razz

Για μενα θρησκεια ειναι η εκφραση της αδυναμιας να εξηγησει ο ανθρωπος ο,τι βλεπει γυρω του..Η θρησκεια ειναι μια πνευματικη καταπιεση.Ειδικα ο χριστιανισμος,εκτος απο ενα ειδος καταπιεσης ειναι και μια τεραστια απατη Twisted Evil .Δεν ξερω πως πρεπει να αποκαλεσω η να χαρακτηρισω καποιον που πιστευει πραγματικα οτι καποτε ενας απλος ανθρωπος(που ουδεμια σχεση ειχε με κατι μεταφυσικοRolling Eyes )οπως ο Χριστος αναστηθηκε η οτι καποτε υπηρξε ο Αδαμ και η Ευα..(μαλλον θα τον αποκαλουσα αφελη:silent: )..Για μενα στην θεση της θρησκειας πρεπει να βαλουμε την επιστημη,διοτι ο,τι δεν εξηγηται επιστημονικα,δεν υπαρχει..Ετσι απλα.Ο χριστιανισμος ειναι θανασιμος εχθρος της λογικης,της φιλοσοφιας,της επιστημης και της ανθρωπινης νοημοσυνης..Πιστευοντας σε μεταφυσικα οντα που φυσικα δεν υπαρχουν για μενα, ειναι δειγμα χαμηλης νοημοσυνης..Μονο υλη
Αυτα....αποψη μου Razz
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
EveP




Αριθμός μηνυμάτων : 1733
Ηλικία : 35
Τόπος : Οι πίστες της F1!!
Registration date : 29/03/2008

Πιστεύετε στο Θεό;;; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πιστεύετε στο Θεό;;;   Πιστεύετε στο Θεό;;; Icon_minitimeΤετ 2 Απρ - 14:02

Eγώ συμφωνώ με τη Ματίνα.Τα δόγματα του χριστιανισμού φάσκουν και αντιφάσκουν.Για παράδειγμα,ο Αδάμ και η Εύα είχαν μόνο δύο γιους,αλλά από αυτούς δημιουργήθηκε όλη η ανθρωπότητα.Δηλαδή,μοιχεία μάνας-γιων??Άλλο παράδειγμα:Εκεί που περπατούσε ο Μωυσής αμέριμνος,τον σταματάει ο Θεός (!) και του λέει:πάρε κ αυτές τις εντολές και πες τους ανθρώπους να τις τηρούν..Αν όντως προερχόμαστε από κάποια ανώτερη,θεία Δύναμη,όχι μόνο δεν θα μπορούμε να τη δούμε και να την ακουμπήσουμε,αλλά ούτε καν να την οριοθετήσουμε.Είναι τραγικά αστεία αυτά τα πράγματα.Για να μην πω και για της ιδιότητες της Παναγίας να μένει έγκυος από τη μυρωδιά τον Κρίνων..ΕΛΕΟΣ.Αφήστε τις εξωσωματικές,πιάστε τους Κρίνους!!(info:το Εύη προέρχεται από το Ευαγγελία!Το αλλάζεις ή δεν το αλλάζεις; )

Για μένα,μία είναι η θρησκεία:Να είσαι σωστός απέναντι στους γύρω σου και να προσπαθείς να αποφευγεις τις αθέμιτες ενέργειες...Τώρα αυτοί που παν στην εκκλησία και κάνουν σταυρό από το ταβάνι μέχρι το πάτωμα και από τον δεξί τοίχο μέχρι τον αριστερό είναι απλά γελοίοι και συγχρόνως οι πιο αμαρτωλοί (κατά την άποψή μου).Οι περισσότεροι πραγματικά πιστοί είναι πιο ταπεινοί.


Η Εκκλησία,με την ευρύτερή της έννοια,είναι κατ'εμέ ένα τεράστιο τσίρκο.Η πλειοψηφία των εμπλεκόμενων με αυτή κοιτάνε μόνο να εκμεταλλευτουν..Για να μη μιλήσουμε για τα σκάνδαλα!!

Το από πού προερχόμαστε,δεν είμαι σε θέση να το πω, και δεν νομίζω να είμαι και ποτέ!Πάντως,όχι από τον Αδάμ και την Εύα..
Αυτά από εμένα.. Cool


Έχει επεξεργασθεί από τον/την EveP στις Τετ 2 Απρ - 17:55, 2 φορές συνολικά (Λόγος της επεξεργασίας : Έμπλεξα τα ονόματα...)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
loraX

loraX


Αριθμός μηνυμάτων : 1318
Ηλικία : 34
Τόπος : στην κοσμάρα μου...
Registration date : 30/03/2008

Πιστεύετε στο Θεό;;; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πιστεύετε στο Θεό;;;   Πιστεύετε στο Θεό;;; Icon_minitimeΤετ 2 Απρ - 20:42

Broken_Angel έγραψε:
Οχι! πιστευω στον αθεισμο Razz

Για μενα θρησκεια ειναι η εκφραση της αδυναμιας να εξηγησει ο ανθρωπος ο,τι βλεπει γυρω του..Η θρησκεια ειναι μια πνευματικη καταπιεση.Ειδικα ο χριστιανισμος,εκτος απο ενα ειδος καταπιεσης ειναι και μια τεραστια απατη Twisted Evil .Δεν ξερω πως πρεπει να αποκαλεσω η να χαρακτηρισω καποιον που πιστευει πραγματικα οτι καποτε ενας απλος ανθρωπος(που ουδεμια σχεση ειχε με κατι μεταφυσικοRolling Eyes )οπως ο Χριστος αναστηθηκε η οτι καποτε υπηρξε ο Αδαμ και η Ευα..(μαλλον θα τον αποκαλουσα αφελη:silent: )..Για μενα στην θεση της θρησκειας πρεπει να βαλουμε την επιστημη,διοτι ο,τι δεν εξηγηται επιστημονικα,δεν υπαρχει..Ετσι απλα.Ο χριστιανισμος ειναι θανασιμος εχθρος της λογικης,της φιλοσοφιας,της επιστημης και της ανθρωπινης νοημοσυνης..Πιστευοντας σε μεταφυσικα οντα που φυσικα δεν υπαρχουν για μενα, ειναι δειγμα χαμηλης νοημοσυνης..Μονο υλη
Αυτα....αποψη μου Razz

Λοιπόν, σου συνιστώ να πας να βρεις και να διαβάσεις το βιογραφικό του π.Νικολάου Χατζηνικολάου(Μητροπολίτη Μεσογαίας)και μετά ξαναμίλα για σχέση θρησκείας και νοημοσύνης...άντε!!

Παιδιά, θα σας παρακαλέσω να προσέχετε πως μιλάτε, γιατί υπάρχουμε κι εμείς που πιστεύουμε και δε δεχόμαστε να κοροϊδεύετε τα πιστεύω μας!!!!Σας παρακαλώ πάρα πολύ ξαναλέω να προσέχετε πώς μιλάτε!!!!!!!!!!!!!!!!!!
αν είναι δυνατόν να λέτε ότι η Εκκλησία είναι τσίρκο(Εύη σε σένα πάει αυτό) και ότι οι Χριστιανοί είναι άτομα με χαμηλή νοημοσύνη!έλεος δηλαδή!κι αν δε θέλετε να πιστεύετε στα χριστιανικά δόγματα, με γεια σας με χαρά σας, αλλά δε μπορείτε να τα κοροϊδεύετε και να λέτε ότι είναι χαζομάρες!(ειδικά για την Παναγία μην ξαναπείτε τίποτα!)προσβάλλετε αυτούς που τα πιστεύουν!

Α, και για να εκφράζετε άποψη για την εκκλησία, πρέπει καταρχήν να την έχετε γνωρίσει!Σας το λέει αυτό ένα άτομο που είναι από τα γενοφάσκιά του μες στην εκκλησία και που ο πατέρας του ήταν ιερέας(όταν ζούσε).και να σας πληροφορήσω ότι τα σκάνδαλα αφορούν ένα πολύ μικρό ποσοστό των μελών της εκκλησίας, αλλά φυσικά αυτά μαθαίνονται, γιατί δε συμφέρει κανέναν από τους εχθρούς της εκκλησίας να μαθευτούν τα καλά της!...

Α, κι Εύη, να χεις υπόψη σου ότι από όσο έχω διαβάσει και ακούσει ,τα παιδιά του Αδάμ και της Εύας δεν ήταν μόνο ο Κάιν και ο Άβελ,απλά αυτοί είναι γνωστοί λόγω του γεγόνοτος που συνέβη μεταξύ τους


άντε, με κάνατε και συγχύστηκα βραδιάτικα!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
EveP




Αριθμός μηνυμάτων : 1733
Ηλικία : 35
Τόπος : Οι πίστες της F1!!
Registration date : 29/03/2008

Πιστεύετε στο Θεό;;; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πιστεύετε στο Θεό;;;   Πιστεύετε στο Θεό;;; Icon_minitimeΤετ 2 Απρ - 22:09

Παράθεση :

Λοιπόν, σου συνιστώ να πας να βρεις και να διαβάσεις το βιογραφικό του π.Νικολάου Χατζηνικολάου(Μητροπολίτη Μεσογαίας)και μετά ξαναμίλα για σχέση θρησκείας και νοημοσύνης...άντε!!


Ελπίζω αυτός ο Μητροπολίτης να είναι από τους λίγους που είναι γνωστός για το έργο του και όχι για τα ερωτικά-οικονομικά-κοινωνικά-και κάθε άλλου είδους σκάνδαλα.


Παράθεση :
Παιδιά, θα σας παρακαλέσω να προσέχετε πως μιλάτε, γιατί υπάρχουμε κι εμείς που πιστεύουμε και δε δεχόμαστε να κοροϊδεύετε τα πιστεύω μας!!!!Σας παρακαλώ πάρα πολύ ξαναλέω να προσέχετε πώς μιλάτε!!!!!!!!!!!!!!!!!!



Λέμε τη γνώμη μας.Δεν σου ζητάμε να την ασπαστείς.Απλά είναι η οπτική με την οποία βλέπουμε εμείς τα πράγματα..



Παράθεση :
αν είναι δυνατόν να λέτε ότι η Εκκλησία είναι τσίρκο(Εύη σε σένα πάει αυτό)


Και τι να πω καλή μου;;;Εσύ δεν έχεις προσέξει ότι στο 70%κάθε είδους σκανδάλων εμπλέκονται άνθρωποι της Εκκλησίας;;Από ιερείς μέχρι μητροπολίτες;;Και υποτίθεται πως πρέπει να φωτίζουν τους υπόλοιπους ανθρώπους,να τους βάζουν στο σωστό δρόμο;



Παράθεση :
κι αν δε θέλετε να πιστεύετε στα χριστιανικά δόγματα, με γεια σας με χαρά σας, αλλά δε μπορείτε να τα κοροϊδεύετε και να λέτε ότι είναι χαζομάρες!(ειδικά για την Παναγία μην ξαναπείτε τίποτα!)


Επαναλαμβάνω,είναι γνώμη μας!!


Παράθεση :
προσβάλλετε αυτούς που τα πιστεύουν!


Αυτό ειλικρινά,δεν το δέχομαι.Αν εσύ έχεις επιλέξει αυτήν την πίστη,δεν καταλαβαίνω γιατί προσβάλλεσαι με τη δική μου άποψη..Και μένα με λένε άθεη,χωρίς αρχές κλπ..Ο καθένας ξέρει πραγματικά τι είναι.

Παράθεση :
Α, και για να εκφράζετε άποψη για την εκκλησία, πρέπει καταρχήν να την έχετε γνωρίσει!Σας το λέει αυτό ένα άτομο που είναι από τα γενοφάσκιά του μες στην εκκλησία και που ο πατέρας του ήταν ιερέας(όταν ζούσε).και να σας πληροφορήσω ότι τα σκάνδαλα αφορούν ένα πολύ μικρό ποσοστό των μελών της εκκλησίας,


Θα σου φέρω αντιπαράδειγμα.Οι γονείς μου είναι εκπαιδευτικοί.Οι άνθρωποι κάνουν άψογα τη δουλειά τους,όπως και πολλοί άλλοι.Η παιδεία όμως βρίσκεται σε περίοδο βαθιάς κρίσης.Γιατί το σύνολο των εκπαιδευτικών(αλλά και των μαθητών)είναι άστα να πάνε.Αποδεδειγμένα.Εγώ τι να πω;;Ξέρω το σχολείο από μέσα,είναι όλα ρόδινα,όλα είναι ψέματα;;;Μιλούν τα γεγονότα από μόνα τους!Και στις 2 περιπτώσεις (εκκλησία-σχολεία)


Παράθεση :
αλλά φυσικά αυτά μαθαίνονται, γιατί δε συμφέρει κανέναν από τους εχθρούς της εκκλησίας να μαθευτούν τα καλά της!...


Ναι,μαθεύεται ότι η Εκκλησία μαζεύει λεφτά από τον κόσμο και το 90% αυτών πάει σε βίλες και το υπόλοιπο 10% σε επιλεγμένους φτωχούς ανθρώπους (τα ρουσφέτια χωράνε παντού).


Λυδία,εσύ έχεις ακούσει ότι το μοναστήρι τον παπαροκάδων μίσθωνε λεωφορεία για να τραβάει κόσμο και να τους μαδάνε;;;Σαν μπουζουκερί ένα πράγμα...Ευτυχώς μιλάνει οι οδηγοί...!!!Για να μη μιλήσω και για τα ''θαύματα''..



Παράθεση :
Α, κι Εύη, να χεις υπόψη σου ότι από όσο έχω διαβάσει και ακούσει ,τα παιδιά του Αδάμ και της Εύας δεν ήταν μόνο ο Κάιν και ο Άβελ,απλά αυτοί είναι γνωστοί λόγω του γεγόνοτος που συνέβη μεταξύ τους

Αυτό μπορεί και να υφίσταται,δεν το έχω ψάξει πολύ.


Και για να μην παρεξηγηθούν τα πράγματα,προσωπικά με σένα δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα.Απεναντίας,μάλιστα.Αλλά πιστεύω ότι όλοι πρέπει να είμαστε ανεκτικοί και δεκτικοί στο να ακούμε άλλες απόψεις..Το αν είναι προσβλητικές ή όχι είναι πολύ υποκειμενικό θέμα.Τουλάχιστον δεν ήταν αυτή η πρόθεσή μου.Αν ήταν έτσι,θα είχα κάνει τόπικ με πολύ,μα πολύ διαφορετικό θέμα..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Broken_Angel

Broken_Angel


Αριθμός μηνυμάτων : 323
Ηλικία : 32
Registration date : 30/03/2008

Πιστεύετε στο Θεό;;; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πιστεύετε στο Θεό;;;   Πιστεύετε στο Θεό;;; Icon_minitimeΤετ 2 Απρ - 22:57

Θα συμφωνησω με την Ευη!

Νομιζω οτι μπορουμε να εκφρασουμε την αποψη μας...δεν καναμε κατι κακο...ο καθενας ειπε αυτα που πιατευει απο την μερια του...τωρα αν εσυ θα το δεχτεις ή οχι ειναι δικο σου θεμα... αλλα σεβασου οτι ειναι αποψη μας...
Ειδικα μαζι σου Λυδια δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα και ουτε ηθελα να δημιουργησω...
Και ξαναλεω...δεν προσβαλλουμε κανεναν...απλα εκφραζουμε την αποψη μας...δεν απαγορευεται...δημοκρατια εχουμε....και εμενα δεν μου αρεσουν ολες οι αποψεις που ακουω καθημερινα αλλα τις σεβομαι....ο καθενας εχει δικαιωμα να πιστευει οτι θελει
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
How Bo You Bo?
Admin
How Bo You Bo?


Αριθμός μηνυμάτων : 2337
Τόπος : Athens / Greece
Registration date : 29/03/2008

Πιστεύετε στο Θεό;;; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πιστεύετε στο Θεό;;;   Πιστεύετε στο Θεό;;; Icon_minitimeΠεμ 3 Απρ - 9:22

ΠΡΟΣΟΧΗ! Δεν προσβαλλουμε τα αλλα μελη, δεν διατυπωνουμε αποψεις που μπορει να θίξουν.
Ο καθενας εχει την αποψη του. Η ελευθερια της αποψης εινα ελευθερια μεχρι εκει που δε θιγει τους αλλους, μετα γινεται φασισμος.


Και το συγκεκριμενο θεμα ειναι λεπτο και εντελως υποκειμενικο.

Δεν παει σε καμια απ΄τις 3 σας, ειναι προειδοποιηση γενικα γι'αυτο το "επικινδυνο" τοπικ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://kouventoula.catsboard.com
savvas999

savvas999


Αριθμός μηνυμάτων : 49
Τόπος : Caprica
Registration date : 29/03/2008

Πιστεύετε στο Θεό;;; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πιστεύετε στο Θεό;;;   Πιστεύετε στο Θεό;;; Icon_minitimeΠεμ 3 Απρ - 13:34

Για όνομα ρε παιδιά, να λέμε την εκκλησία τσίρκο? Λίγος σεβασμός δεν βλάπτει
Μην νομίζετε ότι εγώ πάω κάθε μέρα εκκλησία (κατακρίβεια 3-4 φορές το χρόνο κι αν πάω) αλλά λίγο προσοχή στα λόγια σας.

Μην βρίσκετε δικαιολογία ορισμένα περιστατικά για να κατηγορείτε τον Θεό.
Και εμένα θα με δείτε πολλές φορές να είμαι εναντίον των ανθρώπων της εκκλησίας και μπορεί και να ξεφύγω λιγάκι. ΩΣ ΕΚΕΙ ΟΜΩΣ δεν είναι όλοι το ίδιο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.FrackingOthers.com
tirovlaxos

tirovlaxos


Αριθμός μηνυμάτων : 202
Ηλικία : 33
Τόπος : Ξεσσαλονίκη
Registration date : 30/03/2008

Πιστεύετε στο Θεό;;; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πιστεύετε στο Θεό;;;   Πιστεύετε στο Θεό;;; Icon_minitimeΠεμ 3 Απρ - 16:59

Πιστεύω στο Χριστιανικό δόγμα, αλλά δεν "πιστεύω" στο τελετουργικό.

Δεν είναι δυνατόν να πρέπει, λόγου χάρη, να νηστέψεις 40 μέρες για να εξαγνιστεί η ψυχή σου, ή να δοκιμάσεις τον εαυτό σου.

Όντως, η Εκκλησία στο σύνολό της έχει δεχθεί πολλές επιθέσεις, αλλά έχει κάνει και πολλά σφάλματα. Π.χ, στην δική μας ενορία ακούστηκε ότι τα λεφτά για την ανέργεση της και έπειτα για την αποκατάσταση της από μία καταστροφή τα πήραν οι παπάδες. ΑΥΤΟ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΕ ΕΜΠΟΔΙΣΕΙ ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗΘΩ, ΟΤΑΝ ΕΓΩ ΤΟ ΘΕΛΗΣΩ (ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΤΑΝ "ΠΡΕΠΕΙ" ΣΥΜΦΩΝΑ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ "ΚΑΝΟΝΕΣ" ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ!)


Έχω μεγαλώσει πηγαίνοντας κατηχητικό και για πολλά χρόνια ήμουν παπαδάκι, χωρίς κανένας να μου το επιβάλλει, έτσι ήθελα. Κανένα από τα σκάνδαλα που ακούγονται δεν θα με απομακρύνει από το Θεό. Γιατί αυτά αφορούν τους ΔΗΘΕΝ "εκπροσώπους" Του και όχι Τον ίδιο το Θεό.

Και όσο για τις παραπάνω απορίες σχετικά με τα γεγονότα της Βίβλου, ναι παραδέχομαι και εγώ πως υπάρχουν πολλά κενά στις εξηγήσεις που δίνουν.

Αλλά παιδιά, όντως μιλάτε λίγο πιο ψύχραιμα! Μην χρησιμοποιήτε τόσο "βαριές" εκφράσεις. Μας προσβάλλουν.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
EveP




Αριθμός μηνυμάτων : 1733
Ηλικία : 35
Τόπος : Οι πίστες της F1!!
Registration date : 29/03/2008

Πιστεύετε στο Θεό;;; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πιστεύετε στο Θεό;;;   Πιστεύετε στο Θεό;;; Icon_minitimeΠεμ 3 Απρ - 17:27

Παιδιά,ελικρινά αναρωτιέμαι γιατί σας προσβάλλουν.Όταν εσύ πιστεύεις σε κάτι και το έχεις αποδεχτεί,τι σε νοιάζει τι λένε οι άλλοι;;;

Πάντως δεν είναι αυτός ο στόχος μου.

Και ναι,επαναλαμβάνω,για μένα η Εκκλησία,έτσι όπως έχει διαμορφωθεί μέχρι σήμερα και με την ευρεία της έννοια, είναι τσίρκο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
A.R

A.R


Αριθμός μηνυμάτων : 465
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσ/νικη- Κατερινη
Registration date : 29/03/2008

Πιστεύετε στο Θεό;;; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πιστεύετε στο Θεό;;;   Πιστεύετε στο Θεό;;; Icon_minitimeΠαρ 4 Απρ - 4:50

ενταξει δεν ειναι και οτι καλυτερο να προσβαλεις με τα λεγομενα σου αυτο που πιστευει ο αλλος, ειναι σαν να προσβαλεις εμμεσως αυτον.

Οσον αφορα την εκκλησια τα "γνωστα" ΜΜΕ εχουν φροντισει να κανουν πολυ πολυ καλα την δουλεια τους απο οσο βλεπω μεχρι τωρα.....


Τα επιχειρηματα αυτων που δεν πιστευουν δε θελω να τα σχολιασω γτ νομιζω οτι ειναι αδικος κοπος, απλα θελω να πιστευω οτι σε καποια γερη αναποδια ή τρομαρα ή τεσπα σοβαρα γεγονοτα ή οταν χρειαζεστε βοηθεια να ξεπερασετε μια δυσκολια δεν απευθυνεστε προς τα "πανω" συμφωνα με τα πιστευω σας!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
loraX

loraX


Αριθμός μηνυμάτων : 1318
Ηλικία : 34
Τόπος : στην κοσμάρα μου...
Registration date : 30/03/2008

Πιστεύετε στο Θεό;;; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πιστεύετε στο Θεό;;;   Πιστεύετε στο Θεό;;; Icon_minitimeΠαρ 4 Απρ - 10:35

EveP έγραψε:
Παιδιά,ελικρινά αναρωτιέμαι γιατί σας προσβάλλουν.Όταν εσύ πιστεύεις σε κάτι και το έχεις αποδεχτεί,τι σε νοιάζει τι λένε οι άλλοι;;;

Πάντως δεν είναι αυτός ο στόχος μου.

Και ναι,επαναλαμβάνω,για μένα η Εκκλησία,έτσι όπως έχει διαμορφωθεί μέχρι σήμερα και με την ευρεία της έννοια, είναι τσίρκο.

λοιπόν, επειδή απ ότι βλέπω, συνεχίζεις να λες τσίρκο την εκκλησία, σε ρωτώ:τι θα έκανες αν κάποιος έλεγε τσίρκο το σπίτι σου??γιατί αυτό είναι για μένα η εκκλησία:το δεύτερο σπίτι μου!κι επειδή θεωρώ ότι προσβάλλομαι κι εγώ αλλά και τα πιστεύω μου σ αυτή τη συζήτηση, αποχωρώ...αλλά ειλικρινά, παιδιά(Εύη δεν απευθύνομαι μόνο σε σένα, αλλά γενικά)προσέξτε πως μιλάτε!

*Εύη μη νομίσεις ότι έχω κάτι μαζί σου ή με την Ματίνα, απλά δεν ανέχομαι να μιλούν έτσι για έναν χώρο τον οποίο έχω ζήσει πολύ και μ έχει βοηθήσει πάρα πολύ στις δύσκολες στιγμές...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
How Bo You Bo?
Admin
How Bo You Bo?


Αριθμός μηνυμάτων : 2337
Τόπος : Athens / Greece
Registration date : 29/03/2008

Πιστεύετε στο Θεό;;; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πιστεύετε στο Θεό;;;   Πιστεύετε στο Θεό;;; Icon_minitimeΠαρ 4 Απρ - 10:38

How Bo You Bo? έγραψε:
ΠΡΟΣΟΧΗ! Δεν προσβαλλουμε τα αλλα μελη, δεν διατυπωνουμε αποψεις που μπορει να θίξουν.
Ο καθενας εχει την αποψη του. Η ελευθερια της αποψης εινα ελευθερια μεχρι εκει που δε θιγει τους αλλους, μετα γινεται φασισμος.



Λοιπόν, είναι η 2η προειδοποίηση.
Η 3η θα ειναι και η φαρμακερη για το τοπικ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://kouventoula.catsboard.com
EveP




Αριθμός μηνυμάτων : 1733
Ηλικία : 35
Τόπος : Οι πίστες της F1!!
Registration date : 29/03/2008

Πιστεύετε στο Θεό;;; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πιστεύετε στο Θεό;;;   Πιστεύετε στο Θεό;;; Icon_minitimeΠαρ 4 Απρ - 13:30

Παράθεση :
το μονο που θελω να σχολιασω ειναι οτι ας μην ξεχασουμε οτι ο προηγουμενος αρχιεπισκοπος η κεφαλη της εκκλησιας μας υποτιθεται δεν ειχε ΤΙΠΟΤΑ στην ιδιοκτησια του οταν πεθανε...


Ναι,αλλά για τον αρχιεπίσκοπο βρέθηκε αμέσως μόσχευμα ενώ άλλοι περιμένουν χρόνια και χρόνια και άμα βρουν...Επίσης είχε ένα πολύ ταπεινό σπιτάκι για κατοικία και μια ακόμα πιο ταπεινή βίλα... Evil or Very Mad



Παράθεση :
Εύη μη νομίσεις ότι έχω κάτι μαζί σου ή με την Ματίνα, απλά δεν ανέχομαι να μιλούν έτσι για έναν χώρο τον οποίο έχω ζήσει πολύ και μ έχει βοηθήσει πάρα πολύ στις δύσκολες στιγμές...



εννοείται πως ούτε εγώ έχω πρόβλημα με σένα...Αλλά εμένα αυτός ο χώρος δεν με έχει βοηθήσει καθόλου στις δύσκολες στιγμές.Ούτε κανέναν άλλον που ξέρω!!




Παράθεση :

Οσον αφορα την εκκλησια τα "γνωστα" ΜΜΕ εχουν φροντισει να κανουν πολυ πολυ καλα την δουλεια τους απο οσο βλεπω μεχρι τωρα.....


Και οι ''παπάδες'',συμπεριλαμβανομένων όλων,επίσης!!


Παράθεση :
Τα επιχειρηματα αυτων που δεν πιστευουν δε θελω να τα σχολιασω γτ νομιζω οτι ειναι αδικος κοπος, απλα θελω να πιστευω οτι σε καποια γερη αναποδια ή τρομαρα ή τεσπα σοβαρα γεγονοτα ή οταν χρειαζεστε βοηθεια να ξεπερασετε μια δυσκολια δεν απευθυνεστε προς τα "πανω" συμφωνα με τα πιστευω σας!


Ναι,γιατί αν απευθυνθώ τι θα καταλάβω;;;Αν ήταν έτσι θα είχαν λυθεί όλα τα προβλήματα του κόσμου...



Παράθεση :
Λοιπόν, είναι η 2η προειδοποίηση.
Η 3η θα ειναι και η φαρμακερη για το τοπικ.


Οκ,θα προσπαθήσω να αποφεύγω τους χαρακτηρισμούς
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
How Bo You Bo?
Admin
How Bo You Bo?


Αριθμός μηνυμάτων : 2337
Τόπος : Athens / Greece
Registration date : 29/03/2008

Πιστεύετε στο Θεό;;; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πιστεύετε στο Θεό;;;   Πιστεύετε στο Θεό;;; Icon_minitimeΠαρ 4 Απρ - 16:27

Παιδια, για να μην γινονται παρεξηγησεις. Η βιλα στη Φιλοθεη δεν ηταν του Χριστοδουλου. Ανηκει στην Αρχιεπισκοπή και μενει εκει ο καθε Αρχιεπισκοπος.
Το αν πρεπει να εχει σπιτι η Εκκλησια σε τετοια περιοχη, ειναι αλλο θεμα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://kouventoula.catsboard.com
A.R

A.R


Αριθμός μηνυμάτων : 465
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσ/νικη- Κατερινη
Registration date : 29/03/2008

Πιστεύετε στο Θεό;;; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πιστεύετε στο Θεό;;;   Πιστεύετε στο Θεό;;; Icon_minitimeΠαρ 4 Απρ - 19:45

Παράθεση :


Ναι,αλλά για τον αρχιεπίσκοπο βρέθηκε αμέσως μόσχευμα ενώ άλλοι περιμένουν χρόνια και χρόνια και άμα βρουν...Επίσης είχε ένα πολύ ταπεινό σπιτάκι για κατοικία και μια ακόμα πιο ταπεινή βίλα... Evil or Very Mad


με το θεμα μοσχευματος παιζουν πολλα να ξερεις evep οπως το κριτηριο συμβατοτητας και πολλα πολλα αλλα που δεν ξερεις και δεν χρειαζεται να μαθεις οποτε μην κρινεις και κατακρινεις τοσο ευκoλα.

Παράθεση :
Και οι ''παπάδες'',συμπεριλαμβανομένων όλων,επίσης!!

ναι σωστα γτ οι ανθρωποι που βρισκονται στον χωρο της εκκλησιας δεν ειναι ανθρωποι και αυτοι πανω απο ολα, οχι ειναι απο αλλο πλανητη οι οποιοι πρεπει να ειναι αναμαρτητοι και να μας κοιτουν απο ψιλα να μην κανουν λαθοι και αλλα τετοια..... ελεος!


Παράθεση :
Ναι,γιατί αν απευθυνθώ τι θα καταλάβω;;;Αν ήταν έτσι θα είχαν λυθεί όλα τα προβλήματα του κόσμου...
γτ αυτο πρεπει να γινει για να πιστεψεις καπου? θαυματα? ε οχι αυτα δεν γινονται..


και απλα ηρεμηστε μην ειστε τοσο πορωμενοι. Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
EveP




Αριθμός μηνυμάτων : 1733
Ηλικία : 35
Τόπος : Οι πίστες της F1!!
Registration date : 29/03/2008

Πιστεύετε στο Θεό;;; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πιστεύετε στο Θεό;;;   Πιστεύετε στο Θεό;;; Icon_minitimeΠαρ 4 Απρ - 23:18

How Bo You Bo? έγραψε:
Παιδια, για να μην γινονται παρεξηγησεις. Η βιλα στη Φιλοθεη δεν ηταν του Χριστοδουλου. Ανηκει στην Αρχιεπισκοπή και μενει εκει ο καθε Αρχιεπισκοπος.
Το αν πρεπει να εχει σπιτι η Εκκλησια σε τετοια περιοχη, ειναι αλλο θεμα.


Δεν έχει μόνο στη Φιλοθέη.Και σε πολλές ακόμα περιοχές της χώρας μας..Έχω δει με κυάλια μια βίλα στο Βόλο (λίγο πιο έξω,απέναντι απ'το εξοχικό μιας φίλης μου).Γενικά ο χώρος της Εκκλησίας δεν είναι τόσο ταπεινός όσο θα έπρεπε.



Παράθεση :
με το θεμα μοσχευματος παιζουν πολλα να ξερεις evep οπως το κριτηριο συμβατοτητας και πολλα πολλα αλλα που δεν ξερεις και δεν χρειαζεται να μαθεις οποτε μην κρινεις και κατακρινεις τοσο ευκoλα.


Kι όμως αγαπητή μου,για να μιλάω κάτι θα ξέρω.... Rolling Eyes



Παράθεση :
ναι σωστα γτ οι ανθρωποι που βρισκονται στον χωρο της εκκλησιας δεν ειναι ανθρωποι και αυτοι πανω απο ολα, οχι ειναι απο αλλο πλανητη οι οποιοι πρεπει να ειναι αναμαρτητοι και να μας κοιτουν απο ψιλα να μην κανουν λαθοι και αλλα τετοια..... ελεος!


Ακριβώς.Γι'αυτό είναι εκεί.Για να είναι αναμάρτητοι και να ανακουφίζουν τους πιστούς από τις αμαρτίες (με πολλούς τρόπους).Και για να κυρήσσουν το λόγο του Θεού.Όχι να δείχνουν το δρόμο του κακού(επίσης με πολλούς τρόπους).





Παράθεση :
γτ αυτο πρεπει να γινει για να πιστεψεις καπου? θαυματα? ε οχι αυτα δεν γινονται..


όχι,απλά αν κοιτάω πολύ προς τα πάνω,κάτι άλλο μπορεί να πέσει στη μούρη μου

Very Happy Very Happy :lol!:



Γενικά,εγώ είχα αρκετες ατυχίες στη ζωή μου (σε πολλούς τομείς) και δεν με ωθεί τίποτα στο να πιστεύω.Τίποτα δεν με κάνει να πιστεύω πως κάποιος εκεί πάνω θέλει το καλό μου και γω πρέπει να του αποδείξω ότι είμαι καλή.

Από την άλλη,το να μην πιστεύεις στο χριστιανισμό μην νομίζεις ότι είναι εύκολο..Για παράδειγμα κατά τον χριστιανισμό υπάρχει μεταθανάτια ζωή.Κατά εμένα δεν υπάρχει.Και δεν μου είναι εύκολο να εξοικειωθώ με αυτό.Και για τον εαυτό μου αλλά και για τα άτομα που έχω χάσει.Το παλεύω....Μην νομίζετε δηλαδή ότι εγώ είμαι η επανασταση και η αντισυμβατικότητα προσωποιημένη και ότι απλά απορρίπτω τα πάντα.Πέρασα πολλά χρόνια ως χριστιανή απλά μετά είδα και κατάλαβα κάποια πράγματα.Κ δν είναι εύκολο να βρεις και εξηγήσεις.Απλώς προτιμώ να μην έχω εξηγήσεις απ'το να πιστεύω σε ανόητες κατ'εμέ πεποιθήσεις.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
A.R

A.R


Αριθμός μηνυμάτων : 465
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσ/νικη- Κατερινη
Registration date : 29/03/2008

Πιστεύετε στο Θεό;;; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πιστεύετε στο Θεό;;;   Πιστεύετε στο Θεό;;; Icon_minitimeΣαβ 5 Απρ - 1:33

οκ βρε ευη μου, αμα θες τοτε να βγαλουμε και μετρο να μετρησουμε τις ατυχιες μας στην τελικη....οποιος εχει τις περισσοτερες ατυχιες εχει και δικαιο! Clap :lol!:
(πλακιτσα εννοειται! θεωρω πως ειμαι σε τετοια θεματα πολυ τυχερος ανθρωπος δοξα το θεο! Razz )

ενταξει παιδια εχουμε ψιλοχαζεψει...... Wootjump Pile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kostantin

kostantin


Αριθμός μηνυμάτων : 87
Ηλικία : 113
Τόπος : ροδος
Registration date : 06/04/2008

Πιστεύετε στο Θεό;;; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πιστεύετε στο Θεό;;;   Πιστεύετε στο Θεό;;; Icon_minitimeΔευ 7 Απρ - 14:06

Πιστευω δεν ειμαι ομως απο τα ατομα που πανε στην εκκλησια οταν την δω αδεια παω και αναβω κανα κερακι
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
cosmakos88

cosmakos88


Αριθμός μηνυμάτων : 6
Registration date : 01/04/2008

Πιστεύετε στο Θεό;;; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πιστεύετε στο Θεό;;;   Πιστεύετε στο Θεό;;; Icon_minitimeΔευ 7 Απρ - 20:15

Broken_Angel έγραψε:
Για μενα στην θεση της θρησκειας πρεπει να βαλουμε την επιστημη,διοτι ο,τι δεν εξηγηται επιστημονικα,δεν υπαρχει...

Έστω οτι ενα "Χ" θαυμα γινεται. Το ψαχνουμε και εξηγειτε επιστημονικά. Καποια δυναμη δεν πρεπει να κινησει αυτο το Χ-Ψ πραγμα για να γινει; εχεις ακουσει για θαυματα φανταζομαι...


EveP έγραψε:
Eγώ συμφωνώ με τη Ματίνα.Τα δόγματα του χριστιανισμού φάσκουν και αντιφάσκουν.Για παράδειγμα,ο Αδάμ και η Εύα είχαν μόνο δύο γιους,αλλά από αυτούς δημιουργήθηκε όλη η ανθρωπότητα.

εγω τα παιρνω με κατι τετοια επειδη δεν μπορω να τα καταλαβω. ομως μια ματια σε βιβλια γεροντων (αγιο ορος κλπ) θα σου λυσει καθε απορια. ... ποσο μαλλον μια βολτα απο εκει.

-
Προσωπικα σαν μικρος πηγαινα εκκλησια. δυστυχως ομως πλεον ειμαι πραγματικα κακος ανθρωπος. πλεον δεν πηγαινω κι αν παω θα παω για ενα κερι επειδη το εχω αναγκη. λεω οτι ειμαι κακος γιατι οσο ημουν καλος "δεν εκανα οτι δεν ηθελα να μου κανουν" αλλα αυτοι το εκαναν σε εμενα. πλεον δεν καταλαβαινω τιποτα. δεν ειμαι αγιος κι ετσι παιρνω την εκδικηση μου.

φιλικα! (παντα)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
y=αx+β

y=αx+β


Αριθμός μηνυμάτων : 254
Τόπος : βιβλίο μαθηματικών
Registration date : 29/03/2008

Πιστεύετε στο Θεό;;; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πιστεύετε στο Θεό;;;   Πιστεύετε στο Θεό;;; Icon_minitimeΠαρ 11 Απρ - 23:11

Ελπίζω να μην κάνεις πράγματα σαν αυτά που καταδίκαζες πέρισυ με διάφορα τόπικς!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.e3iswsi.tk
EveP




Αριθμός μηνυμάτων : 1733
Ηλικία : 35
Τόπος : Οι πίστες της F1!!
Registration date : 29/03/2008

Πιστεύετε στο Θεό;;; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πιστεύετε στο Θεό;;;   Πιστεύετε στο Θεό;;; Icon_minitimeΠαρ 11 Απρ - 23:22

cosmakos88 έγραψε:


εγω τα παιρνω με κατι τετοια επειδη δεν μπορω να τα καταλαβω. ομως μια ματια σε βιβλια γεροντων (αγιο ορος κλπ) θα σου λυσει καθε απορια. ... ποσο μαλλον μια βολτα απο εκει.


Απ'ότι ξέρω,δεν μπορώ να πάω (ο Θεός κάνει και διαχωρισμό ανάμεσα στους άντρες και τις γυναίκες,βλέπετε). eleos eleos


Άσε που δεν θέλω!! Twisted Evil Twisted Evil
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Πιστεύετε στο Θεό;;;
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 4Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3, 4  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
kouventoula.bigforumpro.com :: ΘΕΜΑΤΑ :: ΘΡΗΣΚΕΙΑ-
Μετάβαση σε: