kouventoula.bigforumpro.com
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
kouventoula.bigforumpro.com

ΟΛΟΙ ΟΙ ΚΑΛΟΙ ΧΩΡΑΝΕ
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

 Ποια η γνωμη σας για τους παπαδες?

Πήγαινε κάτω 
+5
beef cake
EveP
y=αx+β
How Bo You Bo?
Spellborn*
9 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Γιωργής

Γιωργής


Αριθμός μηνυμάτων : 121
Ηλικία : 37
Registration date : 09/04/2008

Ποια η γνωμη σας για τους παπαδες? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποια η γνωμη σας για τους παπαδες?   Ποια η γνωμη σας για τους παπαδες? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι 22 Ιουλ - 18:04

Spellborn, κι εγώ πήγαινα στο κατηχητικό και κάθε άλλο παρά πλύση εγκεφάλου μου έκαναν.
Καταρχάς στο κατηχητικό δεν δίδασκε μόνο ο παπάς της ενορίας μου, αλλά και άλλοι άνθρωποι που ήθελαν να προσφέρουν, π.χ. ένας καθηγητής Πληροφορικής έκανε δωρεάν μαθήματα υπολογιστών, μία δασκάλα μάς έκανε χειροτεχνίες, μία γυμνάστρια δίδασκε παραδοσιακούς χορούς κλπ.
Και αν νομίζεις ότι οι παπάδες λένε στα παιδιά να προσεύχονται 10 φορες την ημερα και να νηστευουν μεχρι να λιμοκτονησουν, τότε πολύ απλά κατηγορείς το κατηχητικό χωρίς να ξέρεις καν τι γίνεται εκεί μέσα και πώς λειτουργεί.
Εξίσωση, σε αυτό ή σε ένα άλλο τόπικ μίλησες για διεφθαρμένο Μητροπολίτη και είπες και όνομα. Κι εγώ απάντησα έμμεσα ότι αυτός δεν είναι διεφθαρμένος, αλλά ο κύκλος του και μάλιστα όχι οι κληρικοί και γενικά οι άνθρωποι της εκκλησίας, αλλά άλλοι άνθρωποι που τον βοηθούν και τον περιτρυγυρίζουν.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://kouventoula.catsboard.com/
Spellborn*

Spellborn*


Αριθμός μηνυμάτων : 1877
Ηλικία : 32
Τόπος : Patras/Greece
Registration date : 11/04/2008

Ποια η γνωμη σας για τους παπαδες? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποια η γνωμη σας για τους παπαδες?   Ποια η γνωμη σας για τους παπαδες? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ 23 Ιουλ - 10:41

Γιωργής έγραψε:
Spellborn, κι εγώ πήγαινα στο κατηχητικό και κάθε άλλο παρά πλύση εγκεφάλου μου έκαναν.

Συνηθως οταν σου κανουν πλυση εγκεφαλου δεν το καταλαβαινεις............Suspect Suspect

Γιωργής έγραψε:
Καταρχάς στο κατηχητικό δεν δίδασκε μόνο ο παπάς της ενορίας μου, αλλά και άλλοι άνθρωποι που ήθελαν να προσφέρουν, π.χ. ένας καθηγητής Πληροφορικής έκανε δωρεάν μαθήματα υπολογιστών, μία δασκάλα μάς έκανε χειροτεχνίες, μία γυμνάστρια δίδασκε παραδοσιακούς χορούς κλπ.Και αν νομίζεις ότι οι παπάδες λένε στα παιδιά να προσεύχονται 10 φορες την ημερα και να νηστευουν μεχρι να λιμοκτονησουν, τότε πολύ απλά κατηγορείς το κατηχητικό χωρίς να ξέρεις καν τι γίνεται εκεί μέσα και πώς λειτουργεί.

Τοτε "μαϊμου" (εννοωντας ψευτικο) κατηχητικο σαν εκαναν....Μπορει να μην εχω παει ποτε σε κατηχητικο (για προφανεις λογους) αλλα ξερω πολυ καλα οτι ο στοχος του δεν ειναι να σας μαθουν να χορευετε ουτε να διευρυνουν τους καλλιτεχνικους σας οριζοντες..... Razz

Οσο για αυτο που ειπα για την προσευχη και τη νηστεια εχω ακουσει παιδι (απο κατηχητικο) να μου λεει οτι τους ειπαν πως οσο περισσοτερες προσευχες κανει την ημερα τοσο πιο κοντα θα ερθει στο Θεο....!! eleos eleos
Και οσο για τη νηστεια, ειναι γεγονος αυτο που λεω....Βλεπεις παιδια, μικρα ακομα και πανω στην αναπτυξη να μην τρωνε κρεας για 40 μερες πριν απο το πασχα π.χ. και ειναι πολλα αλλα τα παραδειγματα....Συμπερασμα? Η νηστεια βλαπτει τη σωματικη υγεια, ενω σε καμια περιπτωση δεν αντιπροσωπευει αγνοτητα και ΔΕΝ ειναι απλως μια δοκιμασια για τους πιστους, οπως υποστηριζουν οι παπαδες......Σκετη ταλαιπωρια ειναι....

Υ.Γ. Εχω διαβασει επιστημονικο αρθρο σχετικα με τη νηστεια και τις επιπτωσεις της δημοσιευμενο σε γνωστο περιοδικο και ελεγε οτι η κακη διατροφη και η ελλειψη των απαραιτητων θρεπτικων στοιχειων κατα τη διαρκεια της νηστειας ειναι ο,τι χειροτερο....οχι μονο για παιδια, αλλα και για ενηλικες...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
y=αx+β

y=αx+β


Αριθμός μηνυμάτων : 254
Τόπος : βιβλίο μαθηματικών
Registration date : 29/03/2008

Ποια η γνωμη σας για τους παπαδες? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποια η γνωμη σας για τους παπαδες?   Ποια η γνωμη σας για τους παπαδες? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ 23 Ιουλ - 12:40

Για τον Χατζηγάκη είχα πει αλλά αυτός δεν είναι παπάς Razz Δεν βρίσκω κάτι άλλο.
Είχα πει επίσης ότι δε χωνεύω τον Άνθιμο επειδή κυρήτει μίσος και πολέμους...
Μήπως είχα πει για το Χριστόδουλο που έμενε σε βίλα και ντυνόταν πλούσια; Γι' αυτόν το είπε και ο Ιερόνυμος έμεσα βγάζοντας αυτά τα στοιχεία.
Μια ερώτηση: Πώς είναι δυνατόν ένας άνθρωπος να μην είναι καθόλου διεφθαρμένος αλλά να ανέχεται όλους τους άλλους γύρω του να είναι χωρίς ούτε καν να διαμαρτύρεται;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.e3iswsi.tk
Γιωργής

Γιωργής


Αριθμός μηνυμάτων : 121
Ηλικία : 37
Registration date : 09/04/2008

Ποια η γνωμη σας για τους παπαδες? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποια η γνωμη σας για τους παπαδες?   Ποια η γνωμη σας για τους παπαδες? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ 23 Ιουλ - 14:01

Spellborn,
είμαι αρκετά ώριμο άτομο για να καταλάβω αν τώρα ή και παλιά κάποιος προσπάθησε να μου κάνει πλύση εγκεφάλου.
Στο κατηχητικό μαθαίνεις τον τρόπο ζωής των ανθρώπων της εκκλησίας και για να αποκτά ενδιαφέρον, συμμετέχουν πολλοί άνθρωποι σε πολλές δραστηριότητες.
Σχετικά με την προσευχή, είναι αλήθεια αυτό που σου είπε αυτό το παιδί. Το ίδιο πιστός είναι (ή αισθάνεται) κάποιος που λέει το βράδυ "Πέφτω κάνω το σταυρό μου κι άγγελο έχω στο πλευρό μου, Δούλος του Θεού λογιούμαι και κανέναν δε φοβούμαι" για να τελειώνει με τις προσευχές μέσα σε μισό λεπτό και ένας μοναχός π.χ. που προσεύχεται όλη μέρα στο Θεό με το κομποσχοίνι του, όχι μόνο για τον εαυτούλη του, αλλά για όλη την ανθρωπότητα;
Η νηστεία των Ορθοδόξων Χριστιανών είναι προσαρμοσμένη στη δική μας, μεσογειακή διατροφή. Όποιος κάνει νηστεία δεν έχει να φοβάται τίποτα, εφόσον τρώει τα λαχανικά του, τα δημητριακά του, σιτηρά, ψωμί, θαλασσινά, φρούτα κλπ. Και μη ξεχνάς ότι το μυστικό της μακροζωίας (αποδεδειγμένα) δεν είναι το κόκκινο κρέας που προκαλεί χίλια δυο προβλήματα στον ανθρώπινο οργανισμό, αλλά το ψάρι και κυρίως τα λαχανικά και τα χόρτα.
Εξίσωση,
μάλλον εγώ δεν κατάλαβα καλά. Σε αυτό το τόπικ διάβασα κάτι για τον Άνθιμο και νόμισα ότι έριξες υποννοούμενο ότι αρπάζει λεφτά. Επειδή συζητιέται πολύ στη Θεσσαλονίκη αυτή η ανυπόστατη κατηγορία, το μόνο που έχω να πω σ' αυτούς που πιστεύουν ότι ο Άνθιμος έχει αρπάξει λεφτά, είναι να προσέξουν ποιοι (εκτός εκκλησίας) νοιάζονται ακόμα περισσότερο για τη Μητρόπολη της Θεσσαλονίκης και συγκεκριμένα για τα οικονομικά της (και το σταματώ εδώ). Και δυστυχώς αυτό δεν το έχει καταλάβει ο Άνθιμος. Κάποια στιγμή θα του το πει κάποιος που ξέρει πέντε πράγματα και θα διώξει τους διεφθαρμένους που μολύνουν το εκκλησιαστικό έργο της Μητρόπολής μας...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://kouventoula.catsboard.com/
Spellborn*

Spellborn*


Αριθμός μηνυμάτων : 1877
Ηλικία : 32
Τόπος : Patras/Greece
Registration date : 11/04/2008

Ποια η γνωμη σας για τους παπαδες? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποια η γνωμη σας για τους παπαδες?   Ποια η γνωμη σας για τους παπαδες? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ 23 Ιουλ - 14:04

^ Η γνωμη σου -VS- η γνωμη μου......Δεν προκειται να συμφωνησουμε ποτε..... Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Γιωργής

Γιωργής


Αριθμός μηνυμάτων : 121
Ηλικία : 37
Registration date : 09/04/2008

Ποια η γνωμη σας για τους παπαδες? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποια η γνωμη σας για τους παπαδες?   Ποια η γνωμη σας για τους παπαδες? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ 23 Ιουλ - 14:06

Το ξέρω. Απλά απαντώ σε όλα, για να μην υπάρχουν παρερμηνείες και δημιουργία λανθασμένων εντυπώσεων. Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://kouventoula.catsboard.com/
y=αx+β

y=αx+β


Αριθμός μηνυμάτων : 254
Τόπος : βιβλίο μαθηματικών
Registration date : 29/03/2008

Ποια η γνωμη σας για τους παπαδες? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποια η γνωμη σας για τους παπαδες?   Ποια η γνωμη σας για τους παπαδες? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ 23 Ιουλ - 16:05

Τί δεν έχει καταλάβει ο Άνθιμος; Δεν κατάλαβα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.e3iswsi.tk
A.R

A.R


Αριθμός μηνυμάτων : 465
Ηλικία : 34
Τόπος : Θεσσ/νικη- Κατερινη
Registration date : 29/03/2008

Ποια η γνωμη σας για τους παπαδες? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποια η γνωμη σας για τους παπαδες?   Ποια η γνωμη σας για τους παπαδες? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ 23 Ιουλ - 17:09

Λοιπον να πω και εγω κατι! Smile Εμας ενας θεολογος μας ειχε πει παλια οτι και 1 λεπτο να διαρκει η προσευχη του καθενος δεν πειραζει, αρκει που την κανει οποτε δεν νομιζω να πιστευει ο ενας λιγοτερο και ο αλλλος περισσοτερο αναλογα με την προσευχη που κανεις.

Για τον Χριστοδουλο, παιδια, ο ανθρωπος δεν ειχε τιποτα στην ιδιοκτησια του.Μονο αμφεια και τετοια αφηνε στην διαθηκη του, μην ακουω αλλα χαζα για περιουσιες κ βλακειες. και ειπαμε: το σπιτι που εμεινε δεν ηταν δικο του. Και για να τελειωσω με αυτο το θεμα δεν νομιζω οτι θα εχουμε ξανα ποτε εναν τοσο ικανο και εμπνευσμενο αρχιεπισκοπο οπως ηταν αυτος. Δεν ειναι τυχαιο που τοσοι νεοι ανθρωποι τον παραδεχονταν. Δεν εχω δει αλλο ταφο τοσο στολισμενο και γεματο απο λουλουδια οσο τον δικο του..

Για το θεμα κατηχητικου εγω νομιζω spelborn απο την στιγμη που δεν ξερεις δηλαδη δεν εχεις παει δεν μπορεις να εκφερεις τοσο καθετες αποψεις. Τωρα λες οτι σου ειπε ενας φιλος σου και τρεχα γυρευε.. Εγω απο ολα αυτα που ειπες για το κατηχητικο τιποτα δεν ξερω που να ισχυει, τουλαχιστον προσωπικα. Τις πιο βαθιες μου ανησυχιες περι θρησκειας εκει τις εχω συζητησει και εν μερει λυσει- και δεν ειμαι κανενα χαζοκοριτσακι πιστεψε με που θα ικανοποιηθει με μια χαζοεπιφανειακη απαντηση. Οσον αφορα τωρα το ρητο νηστεια- τροπος ζωης- αγνοτητα κτλ που αναφερεις η εκκλησια σου λεει τα πιστευω της. Εσυ αν θελεις τα ακολουθεις. Δικη σου ειναι η επιλογη. Δεν στο περναει με το ζορι. Το οτι εγω ας πουμε δεν νυστευω το Πασχα για παραδειγμα δεν με κανει να νιωθω λιγοτερο χρηστιανη απο τους αλλους που το κανουν.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Ekiff

Ekiff


Αριθμός μηνυμάτων : 614
Ηλικία : 38
Τόπος : Λονδίνο, Αγγλία
Registration date : 30/03/2008

Ποια η γνωμη σας για τους παπαδες? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποια η γνωμη σας για τους παπαδες?   Ποια η γνωμη σας για τους παπαδες? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ 23 Ιουλ - 19:13

Spellborn* έγραψε:

Και οσο για τη νηστεια, ειναι γεγονος αυτο που λεω....Βλεπεις παιδια, μικρα ακομα και πανω στην αναπτυξη να μην τρωνε κρεας για 40 μερες πριν απο το πασχα π.χ. και ειναι πολλα αλλα τα παραδειγματα....Συμπερασμα? Η νηστεια βλαπτει τη σωματικη υγεια, ενω σε καμια περιπτωση δεν αντιπροσωπευει αγνοτητα και ΔΕΝ ειναι απλως μια δοκιμασια για τους πιστους, οπως υποστηριζουν οι παπαδες......Σκετη ταλαιπωρια ειναι....

Υ.Γ. Εχω διαβασει επιστημονικο αρθρο σχετικα με τη νηστεια και τις επιπτωσεις της δημοσιευμενο σε γνωστο περιοδικο και ελεγε οτι η κακη διατροφη και η ελλειψη των απαραιτητων θρεπτικων στοιχειων κατα τη διαρκεια της νηστειας ειναι ο,τι χειροτερο....οχι μονο για παιδια, αλλα και για ενηλικες...

i nisteia otan ginetai swsta den vlaptei tin somatiki igeia, isa- isa pou o organismos apotoxinonetai apo tis iprvolikes posotites liparon. An iparxoun frouta, laxanika, olikis alesews trofima, pairneis ola ta aparaitita threptika sistatika. to epistimoniko arhtro pou diabases einai alitheia, alla mallon den exeis diabasei alles egkires ereunes (p.x tou Keys kai tis Trixopoulou) pou afora stin diatrofi stin diarkeia tis nisteias. Kat arxin kai mono i apodeixi oti paliotera stin Ellada eite nisteuan eite oxi eixan tin kaliteri igeia pagkosmios, auto prepei na sou leei kati.

I nisteia einai xeiroteri mono otan to kathe atomo den exei tis swstes vaseis/gnwseis ti na faei.

^ simfwnw gia ton Xristodoulo. Exw pethimisei tis atakes pou elege. ''Sas paw!!!!''
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
EveP




Αριθμός μηνυμάτων : 1733
Ηλικία : 35
Τόπος : Οι πίστες της F1!!
Registration date : 29/03/2008

Ποια η γνωμη σας για τους παπαδες? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποια η γνωμη σας για τους παπαδες?   Ποια η γνωμη σας για τους παπαδες? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ 23 Ιουλ - 23:04

A.R έγραψε:


Για τον Χριστοδουλο, παιδια, ο ανθρωπος δεν ειχε τιποτα στην ιδιοκτησια του.Μονο αμφεια και τετοια αφηνε στην διαθηκη του, μην ακουω αλλα χαζα για περιουσιες κ βλακειες. και ειπαμε: το σπιτι που εμεινε δεν ηταν δικο του. Και για να τελειωσω με αυτο το θεμα δεν νομιζω οτι θα εχουμε ξανα ποτε εναν τοσο ικανο και εμπνευσμενο αρχιεπισκοπο οπως ηταν αυτος. Δεν ειναι τυχαιο που τοσοι νεοι ανθρωποι τον παραδεχονταν. Δεν εχω δει αλλο ταφο τοσο στολισμενο και γεματο απο λουλουδια οσο τον δικο του..



Πρώτον,το έχω ξαναπει ότι στο Βόλο,απέναντι από το εξοχικό της κολλητής μου,κοιτώντας με κυάλια,φαινόταν μια πολυτελέστατη κατοικία(δεν ξέρω σε ποιον ανήκει) όπου στάθμευαν λιμουζίνες και ο Χριστόδουλος το επισκέπτονταν συχνά-πυκνά για ταπεινές κατα τ'άλλα διακοπές.


Επίσης,αν ήταν τόσο αξιόλογος,θα είχε εξαλείψει κάποια τουλάχιστον στοιχεία διαφθοράς από την Εκκλησία.Κάτι που δεν το είδα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Ekiff

Ekiff


Αριθμός μηνυμάτων : 614
Ηλικία : 38
Τόπος : Λονδίνο, Αγγλία
Registration date : 30/03/2008

Ποια η γνωμη σας για τους παπαδες? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποια η γνωμη σας για τους παπαδες?   Ποια η γνωμη σας για τους παπαδες? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ 23 Ιουλ - 23:26

^Isws prospathise na exalipsei, alla den prolabe. To na leme oti den ekane kati giati den eidame to apotelesma den simainei oti den to kane. Auto isxuei gia oles tis periptwseis k oxi mono gia ton Xristodoulo.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
EveP




Αριθμός μηνυμάτων : 1733
Ηλικία : 35
Τόπος : Οι πίστες της F1!!
Registration date : 29/03/2008

Ποια η γνωμη σας για τους παπαδες? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποια η γνωμη σας για τους παπαδες?   Ποια η γνωμη σας για τους παπαδες? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ 24 Ιουλ - 11:20

Ekiff έγραψε:
^Isws prospathise na exalipsei, alla den prolabe. To na leme oti den ekane kati giati den eidame to apotelesma den simainei oti den to kane. Auto isxuei gia oles tis periptwseis k oxi mono gia ton Xristodoulo.


Aυτό που λες δεν στέκει..Είχε αρκετά χρόνια στην αρχιεπισκοπή.Αν είχε προσπαθήσει,θα βλέπαμε αποτελέσματα..Και ναι,μόνο βλέποντας αποτελέσματα μπορείς να κρίνεις...Πώς αλλιώς;;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
A.R

A.R


Αριθμός μηνυμάτων : 465
Ηλικία : 34
Τόπος : Θεσσ/νικη- Κατερινη
Registration date : 29/03/2008

Ποια η γνωμη σας για τους παπαδες? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποια η γνωμη σας για τους παπαδες?   Ποια η γνωμη σας για τους παπαδες? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ 24 Ιουλ - 19:46

Δεν ξερω τι και πως και ποιον επισκεπτονταν αλλα το οτι δεν ειχε τιποτα στην ιδιοκτησια του ειναι αποδεδειγμενο αμαν πια.
Παντως εγω 10 χρονια που ηταν αρχιεπισκοπος θεωρω οτι ηταν λιγα.Μακαρι να ηταν περισσοτερα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
How Bo You Bo?
Admin
How Bo You Bo?


Αριθμός μηνυμάτων : 2337
Τόπος : Athens / Greece
Registration date : 29/03/2008

Ποια η γνωμη σας για τους παπαδες? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποια η γνωμη σας για τους παπαδες?   Ποια η γνωμη σας για τους παπαδες? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ 24 Ιουλ - 20:06

Ναι, ειναι αληθεια αυτο. Δεν εχουν σχεδον τιποτα στην ιδιοκτησια τους. Ολα ανηκουν στην Εκκλησια. Οποτε εκει πρεπει να εντοπιστει το θεμα.
Αν θυμαμαι καλα, ακουσα τοτε στις ειδησεις, οτι ο Χριστοδουλος αφησε κατι ελαχιστα πραγματα στον αδερφο του και αυτα τα ειχε πριν γινει ιερεας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://kouventoula.catsboard.com
Ekiff

Ekiff


Αριθμός μηνυμάτων : 614
Ηλικία : 38
Τόπος : Λονδίνο, Αγγλία
Registration date : 30/03/2008

Ποια η γνωμη σας για τους παπαδες? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποια η γνωμη σας για τους παπαδες?   Ποια η γνωμη σας για τους παπαδες? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ 24 Ιουλ - 20:09

EveP έγραψε:


Aυτό που λες δεν στέκει..Είχε αρκετά χρόνια στην αρχιεπισκοπή.Αν είχε προσπαθήσει,θα βλέπαμε αποτελέσματα..Και ναι,μόνο βλέποντας αποτελέσματα μπορείς να κρίνεις...Πώς αλλιώς;;

kai giati den stekei? an itan toso eukolo n apokaliptotan oi apates, twra tha xame isixo to kefali mas, tha xame ligotera provlimata kai den tha mas zalizan oi eidiseis me tis iperfiales dilwseis tou kathenos pou to paizei kai eidimon. Mporeis na krineis me apotelesmata, alla oxi mono pros mia kateuthinsi, gia tin diafthora tis ekklisias, alla kai se alles, opos p.x irthe toso konta sti neolaia.....

kai tespa, isws o kainourgios arxiepiskopos (Ieronimo ton len?) kanei kati
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
EveP




Αριθμός μηνυμάτων : 1733
Ηλικία : 35
Τόπος : Οι πίστες της F1!!
Registration date : 29/03/2008

Ποια η γνωμη σας για τους παπαδες? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποια η γνωμη σας για τους παπαδες?   Ποια η γνωμη σας για τους παπαδες? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ 24 Ιουλ - 22:49

A.R έγραψε:
Δεν ξερω τι και πως και ποιον επισκεπτονταν αλλα το οτι δεν ειχε τιποτα στην ιδιοκτησια του ειναι αποδεδειγμενο αμαν πια.
Παντως εγω 10 χρονια που ηταν αρχιεπισκοπος θεωρω οτι ηταν λιγα.Μακαρι να ηταν περισσοτερα.


Δεν έχει σημασία αν το έχει στην ιδιοκτησία του.Σημασία έχει αν όντως ζούσε με τη λιτότητα και την ταπεινότητα που έπρεπε.


Παράθεση :
kai giati den stekei? an itan toso eukolo n apokaliptotan oi apates, twra tha xame isixo to kefali mas, tha xame ligotera provlimata kai den tha mas zalizan oi eidiseis me tis iperfiales dilwseis tou kathenos pou to paizei kai eidimon. Mporeis na krineis me apotelesmata, alla oxi mono pros mia kateuthinsi, gia tin diafthora tis ekklisias, alla kai se alles, opos p.x irthe toso konta sti neolaia.....





Δεν είναι μόνο οι απάτες,είναι γενικά ο τρόπος σκέψης και δράσης των ανθρώπων του χώρου.Και αυτα,ναι,μόνο ο αρχιεπίσκοπος μπορεί να τα αλλάξει,ώστε να πάψουν να προχωράνε με οδηγό την εκμετάλλευση.Και 10 χρόνια του έφταναν για να τα καταφέρει
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Ekiff

Ekiff


Αριθμός μηνυμάτων : 614
Ηλικία : 38
Τόπος : Λονδίνο, Αγγλία
Registration date : 30/03/2008

Ποια η γνωμη σας για τους παπαδες? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποια η γνωμη σας για τους παπαδες?   Ποια η γνωμη σας για τους παπαδες? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ 25 Ιουλ - 0:21

EveP έγραψε:



Δεν είναι μόνο οι απάτες,είναι γενικά ο τρόπος σκέψης και δράσης των ανθρώπων του χώρου.Και αυτα,ναι,μόνο ο αρχιεπίσκοπος μπορεί να τα αλλάξει,ώστε να πάψουν να προχωράνε με οδηγό την εκμετάλλευση.Και 10 χρόνια του έφταναν για να τα καταφέρει


o sigkekrimenos tropos skepsis den iparxei mono stin ekklisia- papades. Iparxei kai se alla epeggelmata poso malista otan aforoun to nomo (blepe dikigorous, astinomikous, dikastikous ktl) An nomizeis oti 10 xronia itan uper arketa gia na vgalei sti fora ta kakos keimena, skepsou diladi ti tha eprepe na eixe kanei o prokatoxos tou pou an thumamai kala itan perissotera ap' ton Xristodoulo ara perissoteri euthini.

As min leme oti theloume twra... Simfwnw oti mono o arxiepiskopos mporei n' allaxei ta pragmata, alla i douleia tou den einai toso na xeskepasei tis atastalies tou kathe papa opws afinetai na ennoithei edw mesa, alla na simbouleuei kai na kirritei.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
A.R

A.R


Αριθμός μηνυμάτων : 465
Ηλικία : 34
Τόπος : Θεσσ/νικη- Κατερινη
Registration date : 29/03/2008

Ποια η γνωμη σας για τους παπαδες? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποια η γνωμη σας για τους παπαδες?   Ποια η γνωμη σας για τους παπαδες? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ 25 Ιουλ - 10:57

^ συμφωνω απολυτως.
Θεωρω πως ενα απο τα πραγματα για τα οποια "φημιζεται" και ηταν και μια απο τις ευθυνες που ειχε ειναι οτι εφερε πιο κοντα στην εκκλησια τους νεους κατι που ο προκατοχος του ( απο το 74' νομιζω) και ο νυν αρχιεπισκοπος δεν κανουν.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
EveP




Αριθμός μηνυμάτων : 1733
Ηλικία : 35
Τόπος : Οι πίστες της F1!!
Registration date : 29/03/2008

Ποια η γνωμη σας για τους παπαδες? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποια η γνωμη σας για τους παπαδες?   Ποια η γνωμη σας για τους παπαδες? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ 25 Ιουλ - 12:34

Σε αυτό συμφωνώ κι εγώ,ότι έκανε τους νέους να απενοχοποιηθούν και να πηγαίνουν στην εκκλησία όπως θέλουν,και έτσι τους έφερε πιο κοντα στο Θεό.Απλά αυτό που προσπαθώ να πω,είναι ότι από τη στιγμή που η Εκκλησία είναι ο συνδετικός κρίκος ανάμεσα στους ανθρώπους και το Θεό,το να λειτουργεί με βάση την εκμετάλλευση είναι απλά απαράδεκτο.Και γι'αυτό οδύρομαι,όποιος δεν μπορεί,να μην το κάνει.Δεν πρόκειται για οποιοδήποτε επάγγελμα ρε παιδιά..Παίζουν με την ψυχική ισορροπία των ανθρώπων.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Ποια η γνωμη σας για τους παπαδες?
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 2Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
 Παρόμοια θέματα
-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
kouventoula.bigforumpro.com :: ΘΕΜΑΤΑ :: ΘΡΗΣΚΕΙΑ-
Μετάβαση σε: