kouventoula.bigforumpro.com
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
kouventoula.bigforumpro.com

ΟΛΟΙ ΟΙ ΚΑΛΟΙ ΧΩΡΑΝΕ
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

 Το πρωινό διατηρεί τους εφήβους υγιείς και αδύνατους

Πήγαινε κάτω 
+6
A.R
cosmakos88
How Bo You Bo?
Typos_tou_Para5
Dee_dee
Ekiff
10 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Ekiff

Ekiff


Αριθμός μηνυμάτων : 614
Ηλικία : 38
Τόπος : Λονδίνο, Αγγλία
Registration date : 30/03/2008

Το πρωινό διατηρεί τους εφήβους υγιείς και αδύνατους Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Το πρωινό διατηρεί τους εφήβους υγιείς και αδύνατους   Το πρωινό διατηρεί τους εφήβους υγιείς και αδύνατους Icon_minitimeΔευ 7 Απρ - 18:02

Ουάσιγκτον: Οι έφηβοι που τρώνε τακτικά πρωινό γεύμα τείνουν να ζυγίζουν λιγότερο, να αθλούνται περισσότερο και να κάνουν γενικά μια υγιεινότερη διατροφή από τους συνομήλικους τους που παραλείπουν το πρώτο γεύμα της ημέρας.

Όπως αναφέρεται σε σχετική έρευνα που δημοσιεύεται στο επιστημονικό έντυπο Pediatrics, ερευνητές της Σχολής Δημόσιας Υγείας του Πανεπιστημίου της Μινεσότα με επικεφαλής τον Δρ Μαρκ Περέιρα έθεσαν υπό ιατρική παρακολούθηση 2.216 εφήβους από την περιοχή του Σεντ Πολ στην Μινεάπολη της Μινεσότα και μελέτησαν τα διατροφικά τους πρότυπα, το βάρος και άλλα σχετιζόμενα με την υγεία θέματα για πέντε χρόνια. Οι συμμετέχοντες ήταν όλοι κάτω από 15 ετών όταν εντάχθηκαν στο δείγμα.

Όσο συχνότερα έτρωγαν πρωινό οι έφηβοι, τόσο χαμηλότερο δείκτη μάζας σώματος είχαν. Όσοι παρέλειπαν το πρωινό έτειναν να ζυγίζουν κατά μέσο όρο 2,3 κιλά περισσότερο από τους συνομηλίκους τους που έτρωγαν καθημερινά το πρωινό τους.

Μάλιστα τα παιδιά που έτρωγαν πρωινό καθημερινά είχαν και υψηλότερα επίπεδα σωματικής δραστηριοποίησης και γενικά καλύτερη συνολικά διατροφή. Aρα κατανάλωναν λιγότερα λιπαρά, λιγότερη χοληστερόλη και περισσότερες φυτικές ίνες.

Ο Δρ Περέιρα εικάζει ότι η πρόσληψη τροφής το πρωί, βοηθά στον έλεγχο της όρεξης κατά τη διάρκεια της ημέρας. Επίσης μπορεί να λειτουργεί προληπτικά κατά της ακατάσχετης επιθυμίας κατανάλωσης τροφής λίγο πριν το κυρίως γεύμα ή το βραδινό φαγητό.

Φυσικά θα πρέπει να διευκρινιστεί ότι το πρωινό γεύμα δεν πρέπει σε καμιά περίπτωση να περιέχει τρόφιμα με αυξημένη περιεκτικότητα σε ζάχαρη, κρέμα και σοκολάτα. Υπάρχουν αρκετές υγιεινές επιλογές, πέραν των πακέτων δημητριακών που αγοράζουμε όλοι από το σούπερ μάρκετ, τα οποία είναι συνήθως γεμάτα θερμίδες.

Μπορούμε να επιλέξουμε τρόφιμα με αυξημένη περιεκτικότητα σε φυτικές ίνες και να τα συνδυάσουμε με γάλα χαμηλής περιεκτικότητας σε λιπαρά, φρούτα ή φρέσκους χυμούς φρούτων.

http://health.in.gr/news/article.asp?lngArticleID=146081
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Dee_dee

Dee_dee


Αριθμός μηνυμάτων : 311
Ηλικία : 31
Τόπος : Σέρρες; :P
Registration date : 31/03/2008

Το πρωινό διατηρεί τους εφήβους υγιείς και αδύνατους Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το πρωινό διατηρεί τους εφήβους υγιείς και αδύνατους   Το πρωινό διατηρεί τους εφήβους υγιείς και αδύνατους Icon_minitimeΤρι 8 Απρ - 22:35

Δεν είχα ιδέα για αυτή την ιδιότητα του πρωινού! Θα προσπαθήσω να ξεκινήσω να τρώω πρωινό γιατί μέχρι στιγμής δεεεεεν... Sad Μου έχουν πει ότι είναι κακό αυτό, αλλά έτσι έχω συνιθήσει. Έχω κάνει προσπάθειες όμως, πάντα ξεχνάω να φάω πρωινό. Αν πράγματι κάνει τόσο καλό το πρωινό (ότι βοηθάει για υψηλότερα επίπεδα σωματικής δραστηριοποίησης - για το βάρος δεν με ενδιαφέρει) θα κάνω και άλλη προσπάθεια να τρώω το πρωί!

Πολύ χρήσιμο topic κατά τη γνώμη μου! Thumb
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Typos_tou_Para5

Typos_tou_Para5


Αριθμός μηνυμάτων : 41
Ηλικία : 35
Registration date : 02/04/2008

Το πρωινό διατηρεί τους εφήβους υγιείς και αδύνατους Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το πρωινό διατηρεί τους εφήβους υγιείς και αδύνατους   Το πρωινό διατηρεί τους εφήβους υγιείς και αδύνατους Icon_minitimeΤρι 8 Απρ - 23:19

Αχ εγώ τρώω κάθε μέρα!! Razz Ούτε να σκέφτομαι δεν θέλω πόσο θα ζύγιζα χωρίς αυτό! Vamplaser

Τρώω ένα μπολ Chocos (ναι, ναι, έχει σοκολάτα) και μια φέτα Καραμολέγκος με μαρμελαδίτσα. Πολύ ωραίο, δοκιμάστε το κι εσείς!
(Το πρωινό μου χορηγεί η Kellogg's και o ΚΑΡΑΜΟΛΕΓΚΟΣ. Σκόπιμα έγινε η διαφήμιση Vamplaser Roll
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
How Bo You Bo?
Admin
How Bo You Bo?


Αριθμός μηνυμάτων : 2337
Τόπος : Athens / Greece
Registration date : 29/03/2008

Το πρωινό διατηρεί τους εφήβους υγιείς και αδύνατους Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το πρωινό διατηρεί τους εφήβους υγιείς και αδύνατους   Το πρωινό διατηρεί τους εφήβους υγιείς και αδύνατους Icon_minitimeΤετ 9 Απρ - 10:43

^ Αλεξ : Γκρρρρρρ Laughing Laughing Razz Razz


Ναι, το ηξερα αυτο για το πρωινο. Οτι ειναι το πιο σημαντικο γευμα της ημερας. αλλα δε μπορω να το εφαρμοσω με τιποτα... Crying or Very sad Το πρωι δε μπορω να φαω με τιποτα..νομιζω οτι δε το δεχεται το στομαχι μου.. Evil or Very Mad
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://kouventoula.catsboard.com
cosmakos88

cosmakos88


Αριθμός μηνυμάτων : 6
Registration date : 01/04/2008

Το πρωινό διατηρεί τους εφήβους υγιείς και αδύνατους Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το πρωινό διατηρεί τους εφήβους υγιείς και αδύνατους   Το πρωινό διατηρεί τους εφήβους υγιείς και αδύνατους Icon_minitimeΤετ 9 Απρ - 11:38

Aν ψηλωνει να αρχισω να τρωω... αλλιως μην χανω ενεργεια οαταν θα μασαω Razz Laughing
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
A.R

A.R


Αριθμός μηνυμάτων : 465
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσ/νικη- Κατερινη
Registration date : 29/03/2008

Το πρωινό διατηρεί τους εφήβους υγιείς και αδύνατους Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το πρωινό διατηρεί τους εφήβους υγιείς και αδύνατους   Το πρωινό διατηρεί τους εφήβους υγιείς και αδύνατους Icon_minitimeΠεμ 10 Απρ - 10:42

ουτε εγω μπορω να φαω το πρωι...εδω καλα - καλα δεν μπορει να ανοιξει το ματι μου που να φαω κιολας! :lol!:
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
anastasiagr

anastasiagr


Αριθμός μηνυμάτων : 230
Registration date : 11/04/2008

Το πρωινό διατηρεί τους εφήβους υγιείς και αδύνατους Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το πρωινό διατηρεί τους εφήβους υγιείς και αδύνατους   Το πρωινό διατηρεί τους εφήβους υγιείς και αδύνατους Icon_minitimeΣαβ 12 Απρ - 21:28

κι εγώ δεν μπορώ με τίποτα να φάω το πρωί
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Fallen angel

Fallen angel


Αριθμός μηνυμάτων : 489
Ηλικία : 32
Τόπος : Lost in space
Registration date : 30/03/2008

Το πρωινό διατηρεί τους εφήβους υγιείς και αδύνατους Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το πρωινό διατηρεί τους εφήβους υγιείς και αδύνατους   Το πρωινό διατηρεί τους εφήβους υγιείς και αδύνατους Icon_minitimeΚυρ 13 Απρ - 0:02

Ναι, ακριβώς ... με το ζόρι σηκώνομαι ... όχι να φάω ... Ίσα, ίσα που πίνω γάλα λόγω εξαναγκασμού ... Razz
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.incognito.forumup.com/
kostantin

kostantin


Αριθμός μηνυμάτων : 87
Ηλικία : 113
Τόπος : ροδος
Registration date : 06/04/2008

Το πρωινό διατηρεί τους εφήβους υγιείς και αδύνατους Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το πρωινό διατηρεί τους εφήβους υγιείς και αδύνατους   Το πρωινό διατηρεί τους εφήβους υγιείς και αδύνατους Icon_minitimeΚυρ 13 Απρ - 13:03

Α και εγω δεν ετρωγα πρωινο Razz
αλλα που να φας πρωινο τωρα με το που ξυπνησεις
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Ekiff

Ekiff


Αριθμός μηνυμάτων : 614
Ηλικία : 38
Τόπος : Λονδίνο, Αγγλία
Registration date : 30/03/2008

Το πρωινό διατηρεί τους εφήβους υγιείς και αδύνατους Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το πρωινό διατηρεί τους εφήβους υγιείς και αδύνατους   Το πρωινό διατηρεί τους εφήβους υγιείς και αδύνατους Icon_minitimeΔευ 14 Απρ - 13:20

Κι εγώ δεν ήμουν συνηθισμένη στο πρωινό. Η αλήθεια είναι οτι χρειάστηκε χρόνο για να το συνηθίσω αλλά απο τότε που το έχω εφαρμόσει νιώθω καλύτερα την υπόλοιπη μέρα και έχω περισσότερη ενέργεια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Spellborn*

Spellborn*


Αριθμός μηνυμάτων : 1877
Ηλικία : 32
Τόπος : Patras/Greece
Registration date : 11/04/2008

Το πρωινό διατηρεί τους εφήβους υγιείς και αδύνατους Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το πρωινό διατηρεί τους εφήβους υγιείς και αδύνατους   Το πρωινό διατηρεί τους εφήβους υγιείς και αδύνατους Icon_minitimeΤρι 22 Απρ - 12:50

Εγω παλι απο μικρος ειχα συνηθησει να τρωω πρωινο και να πινω γαλα και τη διατηρω ακομα αυτη τη συνηθεια...Γενικα ειμαι υπερμαχος της υγιεινης διατροφης και της αθλησης και ενα καλο πρωινο εξισορροπει ολα τα υπολοιπα γευματα της ημερας χωρις να οδηγει σε καταχρηση. Ετσι, οχι μονο αποφευγεται η παχυσαρκια αλλα λειτουργει καλυτερα και ο εγκεφαλος και αυξανεται η αποδοση (σε ολους τους τομεις). Λειτουργει, πιστεψτε με....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Το πρωινό διατηρεί τους εφήβους υγιείς και αδύνατους
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
kouventoula.bigforumpro.com :: ΘΕΜΑΤΑ :: ΥΓΕΙΑ-
Μετάβαση σε: