kouventoula.bigforumpro.com
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
kouventoula.bigforumpro.com

ΟΛΟΙ ΟΙ ΚΑΛΟΙ ΧΩΡΑΝΕ
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

 Ανακυκλωση

Πήγαινε κάτω 
+2
How Bo You Bo?
Spellborn*
6 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Spellborn*

Spellborn*


Αριθμός μηνυμάτων : 1877
Ηλικία : 32
Τόπος : Patras/Greece
Registration date : 11/04/2008

Ανακυκλωση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Ανακυκλωση   Ανακυκλωση Icon_minitimeΚυρ 28 Σεπ - 18:35

Κανετε καθολου ανακυκλωση? Πιστευετε πως ειναι ενα μετρο για την επιλυση του οικολογικου προβληματος, ή νομιζετε οτι δεν παιζει καποιον ιδιαιτερο ρολο στην προστασια του περιβαλλοντος?
Για πειτε...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
How Bo You Bo?
Admin
How Bo You Bo?


Αριθμός μηνυμάτων : 2337
Τόπος : Athens / Greece
Registration date : 29/03/2008

Ανακυκλωση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ανακυκλωση   Ανακυκλωση Icon_minitimeΚυρ 28 Σεπ - 18:47

^ Μπραβο Πανο! Ωραιο τοπικ!

Προσωπικα αλλα και ολη η οικογενεια, ανακυκλωνουμε σαν μανιακοί..Ακομη και το πιο μικρουλι κομματακι ανακυκλωσιμης υλης.
Βεβαια, θα πρεπει να πω οτι δεν εχουμε καδους. Οχι τουλαχιστον τοσους οσοι θα χρειαζονταν. Π.χ. εγω παω 2 τετραγωνα πιο κατω απ'το δικο μου για να τα πεταξω..Με το ιδιο σκεπτικο, καποιος που δεν πολυκοπτεται θα τα πεταξει στους κανονικους..

Θεωρω οτι ειναι ζωτικο μετρο για την προστασια του περβαλλοντος. Μπορει τωρα να μας φαινεται ασημαντο αλλα μακροπροθεσμα δεν υπαρχει αμφιβολια οτι θα συμβαλει. Ειναι σημαντικο να μην καταστραφουν αλλα δεντρα..Οχι οτι εχουν μεινει κιολας...Αλλα αν τα μισα τα καιμε και τα αλλα μισα τα καταστρεφει η υλοτομία, σε μερικα χρονια δεν θα υπαρχει ΤΙΠΟΤΑ! Ειδικα στην Ελλαδα με οσα εχουν γινει/γινονται.

Περαν τουτου και η ανακυκλωση πλαστικου ειναι ζωτικης σημασιας, αφου δεν το ''αφομοιωνει'' η φυση ή μαλλον κανει εκατονταδες χρονια ή κατι τετοιο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://kouventoula.catsboard.com
loraX

loraX


Αριθμός μηνυμάτων : 1318
Ηλικία : 34
Τόπος : στην κοσμάρα μου...
Registration date : 30/03/2008

Ανακυκλωση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ανακυκλωση   Ανακυκλωση Icon_minitimeΚυρ 28 Σεπ - 20:11

How Bo You Bo? έγραψε:
Προσωπικα αλλα και ολη η οικογενεια, ανακυκλωνουμε σαν μανιακοί..Ακομη και το πιο μικρουλι κομματακι ανακυκλωσιμης υλης.
Βεβαια, θα πρεπει να πω οτι δεν εχουμε καδους. Οχι τουλαχιστον τοσους οσοι θα χρειαζονταν. Π.χ. εγω παω 2 τετραγωνα πιο κατω απ'το δικο μου για να τα πεταξω..Με το ιδιο σκεπτικο, καποιος που δεν πολυκοπτεται θα τα πεταξει στους κανονικους..



μια απ τα ίδια!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Spellborn*

Spellborn*


Αριθμός μηνυμάτων : 1877
Ηλικία : 32
Τόπος : Patras/Greece
Registration date : 11/04/2008

Ανακυκλωση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ανακυκλωση   Ανακυκλωση Icon_minitimeΚυρ 28 Σεπ - 20:27

^^ Smile Smile

Κι εμεις ανακυκλωνουμε συνεχως....Ευτυχως στην περιοχη που μενω υπαρχουν αρκετοι καδοι ανακυκλωσης....Και συνεχως τους βλεπω γεματους...Δεν ξερω βεβαια αν αυτο σημαινει οτι υπαρχουν πολλοι ευσυνειδητοι οικολογοι ανθρωποι ή αν τα σκουπιδιαρικα κανουν μισες δουλειες..... Laughing

Παντως πραγματικα πιστευω οτι ειναι πολυ σημαντικη η ανακυκλωση....Τρομερη εξοικονομηση ενεργειας, χρονου, χρηματων...

Παρατηρησα ομως οτι στο εξωτερικο υπαρχουν πολυ περισσοτεροι καδοι ανακυκλωσης και υπαρχουν ξεχωριστοι για καθε ανακυλωσιμο υλικο...Αλλος καδος για γυαλια, αλλος για πλαστικα, αλλος για χαρτια, κλπ. Στην Ελλαδα τα πεταμε ολα μαζι μεσα!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
y=αx+β

y=αx+β


Αριθμός μηνυμάτων : 254
Τόπος : βιβλίο μαθηματικών
Registration date : 29/03/2008

Ανακυκλωση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ανακυκλωση   Ανακυκλωση Icon_minitimeΚυρ 28 Σεπ - 20:46

Συμφωνώ κι εγώ, μόνο που δεν είναι θέμα αποικοδόμησης αλλά μη άντλησης επιπλέον πόρων που δεν ανανεώνονται. Όσο για κάδους, εγώ είχα δει μόνο μια εποχή στην αυλή του σχολείου μου όταν ήμουν 8 χρονών. Έκτοτε δεν ξαναείδα ποτέ και πουθενά.
Και στο αεροδρόμιο Αθηνών έχει κάδους για 3 διαφορετικά είδη αλλά χωρίς ούτε ταμπελάκια που να φαίνονται ούτε αστυνόμευση και έτσι στο κάθε μέρος έχει απ΄όλα μέσα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.e3iswsi.tk
Fallen angel

Fallen angel


Αριθμός μηνυμάτων : 489
Ηλικία : 32
Τόπος : Lost in space
Registration date : 30/03/2008

Ανακυκλωση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ανακυκλωση   Ανακυκλωση Icon_minitimeΔευ 29 Σεπ - 21:58

Εμείς πάλι έχουμε πολλούς κάδους ανακύκλωσης στο δήμο, υπάρχει πάντα κάποιος κοντά σε κάθε σπίτι. Και σήμερα έβαλαν και στο σχολείο τρεις κάδους, αν θυμάμαι καλά για χαρτί, πλαστικό και αλουμίνιο..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.incognito.forumup.com/
Γιωργής

Γιωργής


Αριθμός μηνυμάτων : 121
Ηλικία : 37
Registration date : 09/04/2008

Ανακυκλωση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ανακυκλωση   Ανακυκλωση Icon_minitimeΤετ 1 Οκτ - 19:42

Εννοείται ότι ανακυκλώνω οτιδήποτε ανακυκλώσιμο.
Το θέμα όμως δεν είναι να το κάνει μόνο ένα άτομο ή μία οικογένεια.
Προσπαθήστε να πείσετε και τους φίλους σας, τους συγγενείς σας και άλλους να κάνουν το ίδιο. Δεν είναι δύσκολο να πάρεις ένα κουτί για Α4 χαρτιά και να πετάς εκεί μέσα τα χαρτιά ή μία σακούλα για να βάζεις τα τενεκεδάκια της μπύρας...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://kouventoula.catsboard.com/
 
Ανακυκλωση
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
kouventoula.bigforumpro.com :: ΘΕΜΑΤΑ :: ΟΙΚΟΛΟΓΙΑ-
Μετάβαση σε: