kouventoula.bigforumpro.com
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
kouventoula.bigforumpro.com

ΟΛΟΙ ΟΙ ΚΑΛΟΙ ΧΩΡΑΝΕ
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

 Ξενες Γλωσσες

Πήγαινε κάτω 
5 απαντήσεις

Πτυχια ξενων γλωσσων
Αγγλικα
Ξενες Γλωσσες Vote_lcap47%Ξενες Γλωσσες Vote_rcap
 47% [ 8 ]
Γερμανικα
Ξενες Γλωσσες Vote_lcap18%Ξενες Γλωσσες Vote_rcap
 18% [ 3 ]
Γαλλικα
Ξενες Γλωσσες Vote_lcap24%Ξενες Γλωσσες Vote_rcap
 24% [ 4 ]
Ιταλικα
Ξενες Γλωσσες Vote_lcap6%Ξενες Γλωσσες Vote_rcap
 6% [ 1 ]
Ισπανικα
Ξενες Γλωσσες Vote_lcap0%Ξενες Γλωσσες Vote_rcap
 0% [ 0 ]
Αλλο
Ξενες Γλωσσες Vote_lcap5%Ξενες Γλωσσες Vote_rcap
 5% [ 1 ]
Σύνολο Ψήφων : 17
 

ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Spellborn*

Spellborn*


Αριθμός μηνυμάτων : 1877
Ηλικία : 32
Τόπος : Patras/Greece
Registration date : 11/04/2008

Ξενες Γλωσσες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Ξενες Γλωσσες   Ξενες Γλωσσες Icon_minitimeΤετ 17 Σεπ - 13:36

Ποιες ξενες γλωσσες μιλατε? Σημειωστε στη λιστα μονο αυτες στις οποιες εχετε καποιο πτυχιο....Αν γνωριζετε και καποια αλλη γλωσσα, αλλα δεν εχετε πτυχιο σε αυτην, απλως αναφερετε την σε ποστ.... Smile Smile Smile

Υ.Γ. Εννοειται οτι υπαρχει δυνατοτητα πολλαπλης επιλογης.....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Ekiff

Ekiff


Αριθμός μηνυμάτων : 614
Ηλικία : 38
Τόπος : Λονδίνο, Αγγλία
Registration date : 30/03/2008

Ξενες Γλωσσες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξενες Γλωσσες   Ξενες Γλωσσες Icon_minitimeΤετ 17 Σεπ - 14:27

εχω πτυχιο lower γαλλικά και πτυχιο advance στα αγγλικά. Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΚΟΥΒΕΝΤΟΥΛΗΣ
Admin
ΚΟΥΒΕΝΤΟΥΛΗΣ


Αριθμός μηνυμάτων : 550
Τόπος : Μυτιλήνη
Registration date : 28/03/2008

Ξενες Γλωσσες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξενες Γλωσσες   Ξενες Γλωσσες Icon_minitimeΤετ 17 Σεπ - 18:58

Έχω πάρει lower στα αγγλικά.

Βασικά, η δική μου απορία είναι άλλη : Για ποιο λόγο μαθαίνουμε ξένες γλώσσες ; Επίσης, γιατί είναι υποχρεωτικό να έχεις ανώτατο δίπλωμα σε ξένη γλώσσα για να προσληφθείς στο δημόσιο ;
Στην Ισπανία και την Ιταλία δεν ξέρουν γρι από αγγλικά και δεν τα χρησιμοποιούν πουθενά, παρά μόνο στα αεροδρόμια. Εδώ παλεύουμε να πάρουμε ένα proficiency για να βρούμε δουλειά, πρωτίστως όμως για να "την πούμε" στον γείτονα, του οποίου το παιδί έχει έφεση κάπου αλλού ... Προσωπικά οι μόνοι που δικαιολογώ είναι αυτοί που σπουδάζουν ή θα ήθελαν να σπουδάσουν στο εξωτερικό. Οι υπόλοιποι, που δεν θα τα χρησιμοποιήσουν ποτέ και πουθενά, έχουν κάποιον ουσιαστικό λόγο, εκτός από αυτούς που προανέφερα ;;;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://kouventoula.catsboard.com
How Bo You Bo?
Admin
How Bo You Bo?


Αριθμός μηνυμάτων : 2337
Τόπος : Athens / Greece
Registration date : 29/03/2008

Ξενες Γλωσσες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξενες Γλωσσες   Ξενες Γλωσσες Icon_minitimeΤετ 17 Σεπ - 19:25

^ Αυτη την απορια την εχω κι εγω....
Πραγματικα ειναι πολυ εκνευριστικο....Αλλα, σου λεει, ειμαστε τουριστικη χωρα....Και το Βελγιο, που πηγε ο πατερας μου, τουριστικη θεωρειται αλλα του μιλαγαν συνεχεια γαλλικα... Shocked
Μωρε γμτ, κι ο μπαμπας ξερει μονο φλαμανδικα... ( Laughing Laughing Laughing )

Επι του θεματος, εγω εχω : Αγγλικα (lower,proficiency)
Γαλλικα (DELF, Sorbonne 1 και 2)

Επισης, ελπιζω να παρω σε λιγο καιρο και το πτυχιακι στα Σουηδικα.

Εχμ...Τι αλλο; Α, ναι και Λατινικα! Laughing Laughing Laughing

Τα Ποντιακα πιανονται; Razz Razz
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://kouventoula.catsboard.com
vicky!!!

vicky!!!


Αριθμός μηνυμάτων : 126
Ηλικία : 36
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Registration date : 23/08/2008

Ξενες Γλωσσες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξενες Γλωσσες   Ξενες Γλωσσες Icon_minitimeΤετ 17 Σεπ - 19:28

^Συμφωνω

Παρ' όλα αυτά
lower αγγλικά
mittelstuffe γερμανικά
:lol!:
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Ekiff

Ekiff


Αριθμός μηνυμάτων : 614
Ηλικία : 38
Τόπος : Λονδίνο, Αγγλία
Registration date : 30/03/2008

Ξενες Γλωσσες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξενες Γλωσσες   Ξενες Γλωσσες Icon_minitimeΠαρ 19 Σεπ - 12:51

How Bo You Bo? έγραψε:

Επι του θεματος, εγω εχω : Αγγλικα (lower,proficiency)
Γαλλικα (DELF, Sorbonne 1 και 2)

Επισης, ελπιζω να παρω σε λιγο καιρο και το πτυχιακι στα Σουηδικα.

Το DELF εχω κι γω αλλα με το να το λεω lower για να το καταλαβαινουν οι αλλοι ξεχνιεμαι. Κορίνα για πες μου για τα Σουηδικά. Ενδιαφερομαι για την συγκεκριμένη γλώσσα. (Κι εδω αν με ακουγε η μαμά θα λεγε παρε το prof στα γαλλικά και μετα κανεις και τριτη ξενη γλώσσα Rolling Eyes )
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Spellborn*

Spellborn*


Αριθμός μηνυμάτων : 1877
Ηλικία : 32
Τόπος : Patras/Greece
Registration date : 11/04/2008

Ξενες Γλωσσες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξενες Γλωσσες   Ξενες Γλωσσες Icon_minitimeΠαρ 19 Σεπ - 14:21

Εγω εχω First Certificate (δηλ.Lower) και Proficiency στα Αγγλικα, επιπεδου B2 και C2 αντιστοιχα και στα Γερμανικα εχω Grundstuffe και Mittelstuffe (επιπεδου Β1 και C1 αντιστοιχα) Smile Επισης ξερω και λιγα (εως πολυ λιγα) Ιταλικα...Μονο τις βασικες φρασεις του τυπου "Τι κανεις?", "Μιλατε Αγγλικα?", "Ποσο κανει αυτο", "Θα ηθελα μια πιτσα" κλπ....

Υ.Γ. Προς τους δυο admins: Σχετικα με τη γλωσσομαθεια......που αναρωτηθηκατεγιατι ειναι τοσο απαραιτητες οι ξενες γλωσσες......Δεν γινεται να μην ξερει καποιος να μιλαει Αγγλικα! Καλα τα Γαλλικα ή τα Γερμανικα, ως "δευτερες ξενες γλωσσες" μπαινουν σε δευτερη μοιρα...Αλλα τα Αγγλικα οχι μονο ειναι η παγκοσμια γλωσσα αλλα ειναι και η γλωσσα της επιστημης! Σε οποια επιχειρηση παει καποιος να δουλεψει, θα αναγκαστει να επικοινωνησει με ατομα απο το εξωτερικο, να κανει διαφορα project, κλπ...Και ολη η Ιατρικη ειναι βασισμενη στα Αγγλικα, ολα τα φαρμακα εχουν αγγλικα ονοματα, η φυσικη, τα μαθηματικα περιεχουν αγγλικα...Ακομη και η πλοηγηση στο διαδικτυο απαιτει μια στοιχειωδη γνωση αγγλικων!
Ενα lower, λοιπον δεν σου εξασφαλιζει οτι θα θυμασαι τη γλωσσα μετα απο πεντε χρονια αν την εχεις παρατησει για χρονια...Πολλα παιδια τελειωνουν ενα lower στο γυμνασιο και μετα μεχρι να τελειωσουν σχολειο και πανεπιστημιο και να βρουν δουλεια η να κανουν ενα μεταπτυχιακο στο εξωτερικο δεν μπαινουν καν στον κοπο να ασχοληθουν αλλο με τα αγγλικα με αποτελεσμα να ξεχνανε τις ηδη περιορισμενες γνωσεις που τους εξασφαλιζει το lower...Ενω αν εχει παρει καποιος το proficiency σημαινει πως ξερει σχεδον απταιστα την Αγγλικη γλωσσα και οσο κι αν θελει δε μπορει να την ξεχασει...Οσοι εχουν κανει proficiency θα ξερουν το ξεπατωμα και την κουραση που περασαν για να το παρουν...

Και κατι ακομα που παρατηρησα....Ειναι αληθεια αυτο που λετε για τους Ιταλους και τους αλλους....Το καλοκαιρι πηγα Ιταλια με την οικογενεια μου και μας βγηκε η ψυχη να συννενοηθουμε! Ενω ολοι μας ξεραμε αγγλικα δε βρηκαμε ουτε εναν Ιταλο που να ξερει κι αυτος καλα αγγλικα για να συννενοηθουμε...Με τους ταξιτζηδες συννενοουμασταν σχεδον με νοηματα για να μας παει εκει που θελαμε! Του λεγαμε Vatican City και δεν καταλαβαινε ο βλακας οτι θελαμε να παμε στο Βατικανο! Και μια φορα πηγαμε σε μια ταβερνα και οταν του ειπαμε να μας φερει "the bill" (το λογαριασμο) δεν καταλαβαινε....Και πως αλλιως να του λεγαμε οτι θελουμε το λογαριασμο???Ευτυχως ηρθε ενας αλλος σερβιτορος και καταλαβε τι θελαμε....Καλα που δε μας εφερε καποιον ... "Βασιλη" οταν του ζητησαμε τον "bill" ... Laughing Laughing


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Spellborn* στις Παρ 19 Σεπ - 14:32, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
How Bo You Bo?
Admin
How Bo You Bo?


Αριθμός μηνυμάτων : 2337
Τόπος : Athens / Greece
Registration date : 29/03/2008

Ξενες Γλωσσες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξενες Γλωσσες   Ξενες Γλωσσες Icon_minitimeΠαρ 19 Σεπ - 14:31

^ Η ιατρικη και η ορολογια της ειναι ολη βασισμενη σε ελληνικους ορους. Ελληνογενεις για την ακριβεια. Κι ασχετως αν η χρησιμοτητα της Αγγλικης ειναι αναμφισβητητα αδιαπραγματευτη πλεον, εμεις ως Ελληνες μπορουμε να εκφραζουμε το παραπονο μας για την παραγκωνιση της Ελληνικης που δεν ειναι καμια τυχαια γλωσσα στο κατω-κατω. Και το λεω ως γλωσσολογος αυτο, οχι με φανατισμο.
Αλλα περα απο αυτο, ο Δημητρης κυριως αναρωτηθηκε γιατι να διοριζεσαι στο ελληνικο δημοσιο μονο με proficiency και τιποτε λιγοτερο, τη στιγμη που σε καμια αλλη χωρα της Ευρωπης δε μιλανε σχεδον καθολου Αγγλικα.

Μαρια, τα Σουηδικα ειναι πανευκολα. Ειδικα αν ξερεις καλα Αγγλικα. Εχουν σχετικα κοινο λεξιλογιο και σχεδον ιδια προφορα. Βεβαια ειναι λιγο πιο "βαρια" για να χρησιμοποιησω καταχρηστικα αυτον τον όρο και μερικοι φθόγγοι δεν διαβάζονται ''οπως τους βλεπουμε''. Παντως, ειναι φοβερη γλωσσα! Αφου σε ενδιαφερουν, δοκιμασε το!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://kouventoula.catsboard.com
Spellborn*

Spellborn*


Αριθμός μηνυμάτων : 1877
Ηλικία : 32
Τόπος : Patras/Greece
Registration date : 11/04/2008

Ξενες Γλωσσες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξενες Γλωσσες   Ξενες Γλωσσες Icon_minitimeΠαρ 19 Σεπ - 14:38

How Bo You Bo? έγραψε:
Αλλα περα απο αυτο, ο Δημητρης κυριως αναρωτηθηκε γιατι να διοριζεσαι στο ελληνικο δημοσιο μονο με proficiency και τιποτε λιγοτερο, τη στιγμη που σε καμια αλλη χωρα της Ευρωπης δε μιλανε σχεδον καθολου Αγγλικα.

Και γιατι να παρουν καποιον που εχει lower και να απορριψουν καποιον που εχει proficiency???Δεν ειναι δικαιο κιολας....Παντα θα υπαρχει καποιος με proficiency ωστε να ξεπερασει καποιον με lower.....Λογικο ειναι...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
How Bo You Bo?
Admin
How Bo You Bo?


Αριθμός μηνυμάτων : 2337
Τόπος : Athens / Greece
Registration date : 29/03/2008

Ξενες Γλωσσες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξενες Γλωσσες   Ξενες Γλωσσες Icon_minitimeΠαρ 19 Σεπ - 14:43

Τωρα που ολοι πλεον εχουν εχουν proficiency εννοειται οτι ειναι το δικαιο.

Απλα, το θεμα ειναι οτι το απαιτουν κιολας. Θα μπορουσε ισως να ειναι ''επιθυμητο''. Στο δημοσιο πασχιζουν να διοριστουν και ανθρωποι με πολυμελεις οικογενεις που ισως να μην ειχαν αυτη την πολυτελεια. Απο κοινωνικης/ηθικης πλευρας και μονο..
Ο ιδιωτικος τομεας ας κανει ο,τι θελει. Ας τα ζητησει και μητρικη γλωσσα. Ομως το κρατος θα επρεπε να προνοει και να κοιταει καποια αλλα πραγματα πρωτα..αλλα τι λεω?? Σε ποια χωρα νομιζω οτι ζω?? Laughing Laughing Στη Φινλανδια;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://kouventoula.catsboard.com
ΚΟΥΒΕΝΤΟΥΛΗΣ
Admin
ΚΟΥΒΕΝΤΟΥΛΗΣ


Αριθμός μηνυμάτων : 550
Τόπος : Μυτιλήνη
Registration date : 28/03/2008

Ξενες Γλωσσες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξενες Γλωσσες   Ξενες Γλωσσες Icon_minitimeΠαρ 19 Σεπ - 19:34

Το βασικό για εμένα είναι ότι μαθαίνουμε ξένες γλώσσες σαν μακάκες, όταν σε άλλες χώρες δεν τους περνάει καν απ' το μυαλό ... Γι' αυτό αναρωτιέμαι για ποιο λόγο πρέπει να γίνεται αυτό ...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://kouventoula.catsboard.com
Ekiff

Ekiff


Αριθμός μηνυμάτων : 614
Ηλικία : 38
Τόπος : Λονδίνο, Αγγλία
Registration date : 30/03/2008

Ξενες Γλωσσες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξενες Γλωσσες   Ξενες Γλωσσες Icon_minitimeΣαβ 20 Σεπ - 11:31

How Bo You Bo? έγραψε:
^ Η ιατρικη και η ορολογια της ειναι ολη βασισμενη σε ελληνικους ορους. Ελληνογενεις για την ακριβεια. Κι ασχετως αν η χρησιμοτητα της Αγγλικης ειναι αναμφισβητητα αδιαπραγματευτη πλεον, εμεις ως Ελληνες μπορουμε να εκφραζουμε το παραπονο μας για την παραγκωνιση της Ελληνικης που δεν ειναι καμια τυχαια γλωσσα στο κατω-κατω. Και το λεω ως γλωσσολογος αυτο, οχι με φανατισμο.
Αλλα περα απο αυτο, ο Δημητρης κυριως αναρωτηθηκε γιατι να διοριζεσαι στο ελληνικο δημοσιο μονο με proficiency και τιποτε λιγοτερο, τη στιγμη που σε καμια αλλη χωρα της Ευρωπης δε μιλανε σχεδον καθολου Αγγλικα.


Και οχι μονο η ιατρική καθεαυτή υπάρχουν ελληνικές λέξεις, αλλά και σε αλλες ειδικοτητες της π.χ. βιολογια, βιοχημεία, διατροφή- διαιτολογία, μικροβιολογία, χημεία κτλ. Φέτος στο μεταπτυχιακό είχα γίνει διερμηνέας, εξηγόντας στους συμφοιτητές μου τι σημαίνουν οι λέξεις απο ελληνικές ρίζες. Laughing

Για την αγγλική γλώσσα και την ιδιαιτερότητα που υπάρχει στην ελλάδα, ίσως να επηρεάζει και το γεγονός ότι είναι τουριστική χώρα. Για την παραγκώνισή της γλώσσας μας, μήπως φταίμε κι εμείς;;; Απο την αλλη εδω επικρατεί και γινεται πλήση εγκεφάλου στα παιδιά οτι όσο πιο πολλά πτυχία εχεουν τοσο το καλύτερο, και δεν χαίρονται τα ''ανεμελα'' χρόνια τους.

How Bo You Bo? έγραψε:
Μαρια, τα Σουηδικα ειναι πανευκολα. Ειδικα αν ξερεις καλα Αγγλικα. Εχουν σχετικα κοινο λεξιλογιο και σχεδον ιδια προφορα. Βεβαια ειναι λιγο πιο "βαρια" για να χρησιμοποιησω καταχρηστικα αυτον τον όρο και μερικοι φθόγγοι δεν διαβάζονται ''οπως τους βλεπουμε''. Παντως, ειναι φοβερη γλωσσα! Αφου σε ενδιαφερουν, δοκιμασε το!

Καλά ναι τ αγγλικά πλέον τα παίζω στο δεξί μου χέρι. , Αν και εχω την επάρκεια λόγο αγγλικού πανεπιστημίου, να πάρω το prof ετσι να υπάρχει. Στην Ελλάδα βρισκόμαστε... Ναι, θα δοκιμάσω τα Σουηδικά, και αφού λες οτι είναι ευκολα θα προσπαθήσω μόνη μου να δω τι θα βγεί. Smile merci Κορίνα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Ξενες Γλωσσες
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
kouventoula.bigforumpro.com :: ΚΑΦΕΝΕΣ :: ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ-
Μετάβαση σε: