kouventoula.bigforumpro.com
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
kouventoula.bigforumpro.com

ΟΛΟΙ ΟΙ ΚΑΛΟΙ ΧΩΡΑΝΕ
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

 Το Άγαλμα της Ελευθερίας

Πήγαινε κάτω 
5 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Γιωργής

Γιωργής


Αριθμός μηνυμάτων : 121
Ηλικία : 37
Registration date : 09/04/2008

Το Άγαλμα της Ελευθερίας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Το Άγαλμα της Ελευθερίας   Το Άγαλμα της Ελευθερίας Icon_minitimeΣαβ 19 Απρ - 17:20

QUIZ

Τι ξέρετε για το άγαλμα της Ελευθερίας;
Πότε κατασκευάστηκε;
Ποιό είναι το πρόσωπο που αναπαρίσταται;
Οι κατασκευαστές του έχουν το copyright ή μήπως... το clopyright;

Πείτε ό,τι ξέρετε και σε λίγες μέρες θα μάθετε κάτι που δεν ξέρατε!

* Από το quiz εξαιρείται η Κορίνα, γιατί ξέρει πολύ καλά πού το πάω... Cool
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://kouventoula.catsboard.com/
How Bo You Bo?
Admin
How Bo You Bo?


Αριθμός μηνυμάτων : 2337
Τόπος : Athens / Greece
Registration date : 29/03/2008

Το Άγαλμα της Ελευθερίας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το Άγαλμα της Ελευθερίας   Το Άγαλμα της Ελευθερίας Icon_minitimeΣαβ 19 Απρ - 17:23

Χαχαχα!!! Ενταξει, εγω ειμαι εκτος του συναγωνισμου! Laughing Laughing
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://kouventoula.catsboard.com
tirovlaxos

tirovlaxos


Αριθμός μηνυμάτων : 202
Ηλικία : 33
Τόπος : Ξεσσαλονίκη
Registration date : 30/03/2008

Το Άγαλμα της Ελευθερίας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το Άγαλμα της Ελευθερίας   Το Άγαλμα της Ελευθερίας Icon_minitimeΣαβ 19 Απρ - 22:47

γ@μώτο δεν θυμάμαι... εμείς οι έλληνες έχουμε κάπου (νομίζω Κόρινθο, αλλά δεν είμαι 100% σίγουρος!) ένα άγαλμα του Φωτο-κάτι Αππόλωνα που έχει το ίδιο πρόσωπο με το άγαλμα της ελευθερίας...Φυσικά το δικό μας κατασκευάστηκε πολλάαααα χρόνια πριν! Έχω και φωτογραφία! Αλλά δεν τι βρίσκω! Κάτι ανάλογο είχα διαβάσει παλαιότερα σε ένα άρθρο ενός περιοδικού!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Γιωργής

Γιωργής


Αριθμός μηνυμάτων : 121
Ηλικία : 37
Registration date : 09/04/2008

Το Άγαλμα της Ελευθερίας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το Άγαλμα της Ελευθερίας   Το Άγαλμα της Ελευθερίας Icon_minitimeΚυρ 20 Απρ - 18:33

Bingo!
Νικητής ο Τυρόβλαχος!

=================================================

ΑΠΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΛΑΠΕΙ Η ΜΟΡΦΗ ΤΟΥ ΑΓΑΛΜΑΤΟΣ ΤΗΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ
ΣΤΙΣ Η.Π.Α.

Του Αντωνίου Α. Αντωνάκου
Καθηγητού Φιλολόγου Ιστορικού-Συγγραφέως
Από το περιοδικό ΕΛΛΗΝΟΡΑΜΑ


Το Άγαλμα της Ελευθερίας, του οποίου η επίσημη ονομασία είναι "Η Ελευθερία φωτίζοντας τον κόσμο" (αγγλιστί "Liberty enlightening the World" γαλλιστί "la Liberte eclairant le monde"), είναι ένα κολοσσιαίο άγαλμα πάνω στην ομώνυμη νησίδα και μέσα στο άνω τμήμα του Κόλπου της Νέας Υόρκης. Το άγαλμα αυτό στήθηκε σε ανάμνηση της φιλίας των λαών των ΗΠΑ και της Γαλλίας.
Το συνολικό του ύψος είναι 93 μέτρα (302 πόδια) μαζί με το βάθρο, και κατά την εκδοχή της εγκυκλοπαίδειας Μπριτάννικα παρουσιάζει μια γυναίκα να κηρύττει την ελευθερία. Η γυναίκα αυτή κρατάει έναν πυρσό στο υψωμένο δεξί της χέρι και μια ενεπίγραφη πλάκα στο αριστερό όπου αναγράφεται η ημερομηνία 4 Ιουλίου 1776. Ένας ανελκυστήρας ανεβάζει έως το ύψος του εξώστη και μια ελικοειδής σκάλα οδηγεί σε μιαν εξέδρα παρατηρήσεως πάνω στο στέμμα που φοράει η Ελευθερία. 0 πυρσός που κρατάει βρίσκεται σε 93 μέτρα ύφος πάνω από την επιφάνεια της θαλάσσης. Στην βάση του αγάλματος βρίσκεται το Αμερικανικό Μουσείο της Μεταναστεύσεως (American Museum of Immigration).
Την πρόταση για την κατασκευή του αγάλματος διατύπωσε ένας Γάλλος ιστορικός, ο Εντουάρ ντε Λαμπουλάϊγ, μετά τον Αμερικανικό Εμφύλιο πόλεμο. Συγκεντρώθηκε ένας ικανός αριθμός χρημάτων με εισφορές του γαλλικού λαού και το έργο άρχισε στη Γαλλία το 1875, υπό την διεύθυνση του γλύπτη Φρεντερίκ-Ωγκύστ Μπαρτολντί.
Το άγαλμα κατασκευάστηκε από φύλλα χαλκού, που σφυρηλατήθηκαν με το χέρι για να πάρουν το επιθυμητό σχήμα και συναρμολογήθηκαν πάνω σε έναν σκελετό από τέσσερα γιγάντια χαλύβδινα υποστηρίγματα, τον οποίο είχε σχεδιάσει ο διάσημος από την κατασκευή του Πύργου του Άιφελ, Αλεξάντρ-Γκυστάβ Άιφελ.
Το 1885 το περατωμένο άγαλμα, που είχε ύψος 46 μέτρα περίπου (151 πόδια και 1 ίντσα) και ζύγιζε 225 τόνους, αποσυναρμολογήθηκε και φορτώθηκε για να μεταφερθεί στην Πόλη της Νέας Υόρκης. Το βάθρο, που κατασκευάστηκε μέσα από τα τείχη του φρουρίου Γουντ στη νησίδα Μπέντλο, περατώθηκε αργότερα. Το άγαλμα στήθηκε στο βάθρο του και στις 28 Οκτωβρίου 1886 αφιερώθηκε στον πρόεδρο Κλήβελαντ.
Την διαχείριση και φροντίδα του αγάλματος είχε στην αρχή η Επιτροπή Φάρων, επειδή ο φωτεινός πυρσός θεωρήθηκε ως είδος φάρου για τους ναυτιλλομένους. Επειδή όμως το φρούριο Γουντ εξακολουθούσε να χρησιμοποιείται από τον αμερικανικό στρατό, το άγαλμα μεταφέρθηκε το 1901 στο υπουργείο των Στρατιωτικών.
Το 1924 ανακηρύχθηκε εθνικό μνημείο. Το 1937 το φρούριο Γουντ αποστρατιωτικοποιήθηκε και το υπόλοιπο νησί ενσωματώθηκε στο μνημείο ως περιβάλλων χώρος. Το 1956 το νησί Μπέντλο μετονομάσθηκε σε "Νησί της Ελευθερίας" (Liberty Island) και το 1965 προστέθηκε στο συγκρότημα η γειτονική νησίδα 'Ελις, άλλοτε σταθμός μεταναστών. Η συνολική έκταση του χώρου του μνημείου έφθασε έτσι τα 23,63 εκτάρια.
Είπαμε ανωτέρω ότι κατά την εκδοχή της εγκυκλοπαίδειας "Μπριτάννικα" το άγαλμα παρουσιάζει μια γυναίκα να κηρύττει την ελευθερία, υπονοώντας ότι η γυναίκα αυτή είναι προσωποποιημένη η Ελευθερία.
Αποκρύπτουν όμως συστηματικά ότι και σε αυτό το σημείο η αθάνατος Ελλάς έχει δώσει για μία ακόμη φορά τα φώτα της. Πράγματι αυτός που σχεδίασε το άγαλμα της ελευθερίας κάπου αλλού είχε δει την μορφή αυτή. Και η μορφή αυτή είναι η μορφή του Φωτοφόρου Απόλλωνος - Ηλίου.
Ναι αγαπητοί φίλοι. 0 φωτοφόρος Απόλλων απεικονίζεται με αυτήν ακριβώς την μορφή. Και ευτυχώς για μας η αθάνατη ελληνική γη της Κορινθίας μας διέσωσε αυτή την εικόνα για να μπορούμε σήμερα να γνωρίζουμε την αλήθεια.
Η μορφή του φωτοφόρου Απόλλωνος βρίσκεται σήμερα στο Μουσείο της Κορίνθου, περνά όμως απαρατήρητη για τον επισκέπτη που δεν είναι υποψιασμένος. Βρίσκεται σε μία τρίπτυχη πλάκα μαζί με άλλες δύο παραστάσεις. Η μία, στο αριστερό τμήμα, απεικονίζει έναν Άγγελο, μορφή όμοια και ίδια με αυτήν της Χριστιανικής πίστεως, και είναι κατά τους αρχαιολόγους η μορφή της θεάς Εκάτης. Στο δεξιό τμήμα απεικονίζεται ρόδακας. Και στην μέση ω του θαύματος!!! Η μορφή του φωτοφόρου Απόλλωνος, ίδια με αυτήν του αγάλματος της Ελευθερίας! Η πνευματική ιδιοκτησία είναι πασιφανές σε ποιόν ανήκει.
Λέγεται από ανθρώπους της Κορίνθου που γνωρίζουν ότι ο διευθυντής της Αμερικανικής Αρχαιολογικής αποστολής, σώφρων και έντιμος άνθρωπος, έχει δηλώσει ότι οι Αμερικανοί πρέπει να έρχονται να προσκυνούν στον χώρο του Μουσείου όπου η μορφή του φωτοφόρου Απόλλωνος, διότι είναι η πηγή του εθνικού τους συμβόλου.
Αν όντως είναι έτσι εύγε στον άριστο άνδρα. Πάντως αποφάσισα να αποκαλύψω στους συνέλληνες το θέμα και κυρίως στους ομογενείς μας των ΗΠΑ, για να ενημερώσουν τους Αμερικανούς ότι το εθνικό τους σύμβολο, το οφείλουν στην Ελλάδα και στους Έλληνες. Δεν θα είναι εξ άλλου οι μόνοι.
Όλα σχεδόν τα σύμβολα είναι Ελληνικά. Οι τούρκοι πήραν την ημισέληνο από το νόμισμα των Βυζαντίων που απεικόνιζε την νίκη τους επί του Φιλίππου σε μία νύχτα που το χάσικο φεγγάρι με το αστέρι ενεφανίσθησαν με την ίδια ακριβώς απεικόνιση στον ουρανό.
0 Αδόλφος Χίτλερ οικειοποιήθηκε την περίφημη "τετραγάμμα", την κοσμούσα το ιμάτιο της Αθηνάς του Παρθενώνος, ένα από τα κατ' εξοχήν ωραιότερα σύμβολα των Ελλήνων και του έδωσε μιαρή χροιά ονομάζοντας το "σβάστικα" και κάνοντας το σύμβολο του ναζισμού. Οι σκοπιανοί οικειοποιήθηκαν το αστέρι της Βεργίνας, οι δε υπόλοιποι βόρειοι γείτονές μας τον Δικέφαλο Αετό του Βυζαντίου.
Στις ημέρες μας όμως οι Έλληνες δεν γνωρίζουν και δεν θυμούνται. Η παγκοσμιοποίηση έχει παίξει καλά το παιχνίδι της. Άλλοτε αποκρύπτει, άλλοτε παραποιεί, άλλοτε διαστρεβλώνει τα γεγονότα. Είναι αυτό που έχει γράψει ο μεγάλος Θουκυδίδης στο Γ,82,4: "Και την ειωθυίαν αξίωσιν των ονομάτων ες τα έργα αντήλλαξαν τη δικαιώσει", που αποδίδεται "για να δικαιολογούν τις πράξεις τους άλλαζαν ακόμα και την σημασία των λέξεων".
Έτσι δεν γίνεται σήμερα; Απλό παράδειγμα, και δεν είναι το μόνο, αποτελεί ο γλυπτός διάκοσμος του Παρθενώνος, έργο του Φειδία. Έχουμε φθάσει σήμερα σε τέτοιο σημείο διαστρεβλώσεως, που τα γλυπτά του Παρθενώνος είναι γνωστά παγκοσμίως με τον όρο ελγίνεια μάρμαρα. Καταλαβαίνετε τί λέω; Τα περίφημα γλυπτά του Παρθενώνος, τα γλυπτά του Φειδία, δεν είναι γνωστά με το όνομα του δημιουργού αλλά με το όνομα του κλέφτη. Αιδώς! Αλλά για αυτό το θέμα προτίθεμαι να επανέλθω με εκτενές άρθρο και πολλά στοιχεία.
Προς το παρόν να γνωρίζουν οι συνέλληνες και ιδιαιτέρως οι συμπατριώτες μας των ΗΠΑ, και να το μεταφέρουν στους αμερικανούς, ότι το εθνικό τους σύμβολο, το άγαλμα της Ελευθερίας, έλκει την καταγωγή τής μορφής του από την Ελλάδα και ιδιαιτέρως από την μορφή του φωτοφόρου Απόλλωνος. Τούτο δε μπορούν να το αποδείξουν αλλά και να το θαυμάσουν στο Μουσείο της Κορίνθου, το οποίο τους καλούμε να επισκεφθούν το συντομότερο.

=================================================================

Κατεβάστε το άρθρο μαζί με τις εικόνες!
http://www.4crete.gr/downloads/fun/liberty.doc
Διαδώστε το παντού. ΟΛΟΙ πρέπει να μάθουν την αλήθεια!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://kouventoula.catsboard.com/
tirovlaxos

tirovlaxos


Αριθμός μηνυμάτων : 202
Ηλικία : 33
Τόπος : Ξεσσαλονίκη
Registration date : 30/03/2008

Το Άγαλμα της Ελευθερίας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το Άγαλμα της Ελευθερίας   Το Άγαλμα της Ελευθερίας Icon_minitimeΚυρ 20 Απρ - 23:29

Και σε αυτό το σημείο θα ήθελα να ευχαριστήσω την μητέρα μου, τον πατέρα μου και τον Θεό, που μου έδωσε τόοοοοσο ταλέντο! Laughing

Ναι, και εγώ απο το Ελληνόραμα το είχα διαβάσει!

Και να το λάθος μου, δεν το έστειλα σε άλλα άτομα... Εμείς οι Έλληνες ζούμε στο σκοτάδι, ενώ πίσω μας κρύβεται μια πολύ ενδιαφέρουσα ιστορία, αλλά οι περισσότεροι από εμάς (συμπεριλαμβανομένου και εμένα) δεν την γνωρίζουμε!

Και πιστεύω πως όλα ξεκινάνε από το σχολέιο! Το μάθημα διδάσκεται με τόσο βαρετό τρόπο, χωρίς ο μαθητής να συμμετέχει ενεργά! Κι όμως αυτό το μάθημα θα μπορούσε να γίνει πολύ ενδιαφέρον!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
A.R

A.R


Αριθμός μηνυμάτων : 465
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσ/νικη- Κατερινη
Registration date : 29/03/2008

Το Άγαλμα της Ελευθερίας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το Άγαλμα της Ελευθερίας   Το Άγαλμα της Ελευθερίας Icon_minitimeΚυρ 20 Απρ - 23:45

tirovlaxos έγραψε:
Και σε αυτό το σημείο θα ήθελα να ευχαριστήσω την μητέρα μου, τον πατέρα μου και τον Θεό, που μου έδωσε τόοοοοσο ταλέντο! Laughing

Ναι, και εγώ απο το Ελληνόραμα το είχα διαβάσει!

Και να το λάθος μου, δεν το έστειλα σε άλλα άτομα... Εμείς οι Έλληνες ζούμε στο σκοτάδι, ενώ πίσω μας κρύβεται μια πολύ ενδιαφέρουσα ιστορία, αλλά οι περισσότεροι από εμάς (συμπεριλαμβανομένου και εμένα) δεν την γνωρίζουμε!

Και πιστεύω πως όλα ξεκινάνε από το σχολέιο! Το μάθημα διδάσκεται με τόσο βαρετό τρόπο, χωρίς ο μαθητής να συμμετέχει ενεργά! Κι όμως αυτό το μάθημα θα μπορούσε να γίνει πολύ ενδιαφέρον!

με συγκινεις.... Crying or Very sad Crying or Very sad πως τα λες ετσι! Razz Razz
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tirovlaxos

tirovlaxos


Αριθμός μηνυμάτων : 202
Ηλικία : 33
Τόπος : Ξεσσαλονίκη
Registration date : 30/03/2008

Το Άγαλμα της Ελευθερίας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το Άγαλμα της Ελευθερίας   Το Άγαλμα της Ελευθερίας Icon_minitimeΚυρ 20 Απρ - 23:56

ααααα... πολύ μου την μπαίνεις...! κάτσε να στα ψάλλω στο msn! Razz

γιατί ρε συ, άδικο έχω... δεν έχει περάσει αρκετός καιρός από τότε που ήσουν μαθήτρια... για πες, σου άρεσε η ιστορία?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Γιωργής

Γιωργής


Αριθμός μηνυμάτων : 121
Ηλικία : 37
Registration date : 09/04/2008

Το Άγαλμα της Ελευθερίας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το Άγαλμα της Ελευθερίας   Το Άγαλμα της Ελευθερίας Icon_minitimeΤρι 22 Απρ - 12:41

Όλα αυτά που λες είναι σωστά, αλλά πίσω απ' όλα αυτά κρύβεται και μια τρομοκρατία...
Ζωντανό παράδειγμα η πρώτη σου απάντηση, που λες "το διάβασα σε ένα περιοδικό".
Γιατί δεν είπες από την αρχή ότι το διάβασες στο Ελληνόραμα, ένα περιοδικό των Εκδόσεων Κάδμος, όπου μέτοχος/συνιδιοκτήτης είναι και ο "ακραίος" (χαρακτηρισμός των Μ.Μ.Ε.) Κυριάκος Βελόπουλος, καταξιωμένος δημοσιογράφος και βουλευτής του ΛΑΟΣ;
Θα μου πεις, μπορεί να μη το θυμόσουν. Δεν πειράζει. Υπάρχουν όμως άτομα που φοβούνται μήπως από αυτά που διαβάζουν, πιστεύουν και για τα οποία μιλούν, χαρακτηριστούν ως ακραίοι, πατριδοκάπηλοι, εθνικιστές.
Δεν είναι έτσι τα πράγματα. Δεν μπορεί να μένουμε συνεχώς στο σκοτάδι. Εφόσον τις αλήθειες τις βγάζει ο Βελόπουλος, εγώ θα διαβάζω Βελόπουλο. Εφόσον ο Λιακόπουλος βγάζει αλήθειες, θα διαβάζω Λιακόπουλο. Και αν αρχίσει να βγάζει παραέξω αλήθειες ο Κάτμαν, η Πέπη Τσεσμελή και η πατρινή θεά Σπύρος Γρίβας, εγώ θα διαβάσω και αυτούς.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://kouventoula.catsboard.com/
tirovlaxos

tirovlaxos


Αριθμός μηνυμάτων : 202
Ηλικία : 33
Τόπος : Ξεσσαλονίκη
Registration date : 30/03/2008

Το Άγαλμα της Ελευθερίας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το Άγαλμα της Ελευθερίας   Το Άγαλμα της Ελευθερίας Icon_minitimeΤρι 22 Απρ - 15:28

Γιωργής έγραψε:
η πατρινή θεά Σπύρος Γρίβας, εγώ θα διαβάσω και αυτούς.
:lol!:

ΣΕ ΠΡΟΣΚΥΝΑΩ! Clap Wave
----------------------------------------------

έχεις δίκιο...! εγώ δεν φοβάμαι να χαρακτηριστώ "εθνικιστής"...! αλλά... και γιατί να μην είμαι?

όντως δεν θυμόμουν το όνομα του περιοδικού! εδώ δεν θυμόμουν τον απόλλωνα Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
y=αx+β

y=αx+β


Αριθμός μηνυμάτων : 254
Τόπος : βιβλίο μαθηματικών
Registration date : 29/03/2008

Το Άγαλμα της Ελευθερίας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το Άγαλμα της Ελευθερίας   Το Άγαλμα της Ελευθερίας Icon_minitimeΤρι 22 Απρ - 19:53

tirovlaxos έγραψε:
έχεις δίκιο...! εγώ δεν φοβάμαι να χαρακτηριστώ "εθνικιστής"...! αλλά... και γιατί να μην είμαι?
επειδή ο εθνικιστής είναι φανατικός και ο φανατικός καταστρέφει αυτό που αγαπάει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.e3iswsi.tk
tirovlaxos

tirovlaxos


Αριθμός μηνυμάτων : 202
Ηλικία : 33
Τόπος : Ξεσσαλονίκη
Registration date : 30/03/2008

Το Άγαλμα της Ελευθερίας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το Άγαλμα της Ελευθερίας   Το Άγαλμα της Ελευθερίας Icon_minitimeΤρι 22 Απρ - 22:18

ωπ! Γιώργη, αυτά που έλεγες.. Οκ.. ρε συ εξίσωση... να το θέσω αλλιώς: Γιατί να μην είμαι πατριώτης?

Γιατί όπως είπε κάποτε ο Σαρλ ντε Γκολ, " Πατριωτισμός είναι όταν προέχει η αγάπη για τον λαό σου και την πατρίδα σου, εθνικισμός είναι όταν προέχει η έχθρα για τους άλλους λαούς"

Και κατά την γνώμη μου, αυτό είναι απολύτως σωστό! Δεν θα πρέπει να εξισώνουμε την έννοια "εθνικισμός" με την έννοια "φανατισμός".

Δεν είναι κακό να είναι κάποιος εθνικιστής... Ωχ καλύτερα να μην συνεχίσω άλλο γιατί θα ακουστώ σαν ρατσιστής...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
y=αx+β

y=αx+β


Αριθμός μηνυμάτων : 254
Τόπος : βιβλίο μαθηματικών
Registration date : 29/03/2008

Το Άγαλμα της Ελευθερίας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το Άγαλμα της Ελευθερίας   Το Άγαλμα της Ελευθερίας Icon_minitimeΤρι 22 Απρ - 23:54

Θα συμφωνήσω με τον De Gaul. Άλλο πατριωτισμός και άλλο εθνικισμός.
Δεν εξισώνω τις έννοιες εθνικισμός και φανατισμός. Ο εθνικισμός εμπεριέχει φανατισμό ενώ ο φανατισμός εμφανίζεται και αλλού.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.e3iswsi.tk
Γιωργής

Γιωργής


Αριθμός μηνυμάτων : 121
Ηλικία : 37
Registration date : 09/04/2008

Το Άγαλμα της Ελευθερίας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το Άγαλμα της Ελευθερίας   Το Άγαλμα της Ελευθερίας Icon_minitimeΤετ 23 Απρ - 20:12

Τώρα την πήγαμε αλλού τη συζήτηση, αλλά θέλω να γράψω μια ανάλογη απάντηση.
Για πατριωτισμό, εθνικισμό και πιθανή σύνδεση μεταξύ τους μπορεί να μιλήσει μόνο κάποιος μεγάλος σε ηλικία και αρκετά καλά διαβασμένος.
Επειδή ούτε είμαι μεγάλος, ούτε πολύ καλά διαβασμένος, σημειώνω απλά τα εξής:
Απ' όσο ξέρω, πριν 20 χρόνια άλλη σημασία είχε η λέξη "εθνικισμός" και άλλη σημασία έχει σήμερα. Πατριωτισμός ήταν η ιδέα για την αγάπη στην Πατρίδα. Εθνικισμός ήταν η απόλυτη και με πάθος προσήλωση των ατόμων στο έθνος τους, μια άποψη που ενθαρρύνει την έκφραση και την καλλιέργεια της εθνικής συνείδησης, χωρίς όμως καμία διάθεση υποτίμησης ή περιφρόνησης άλλου έθνους. Εθνικισμός ήταν επίσης και η πολιτική άποψη (και κίνηση) που εκδηλώθηκε κατά το 19ο κυρίως αιώνα, που αναγνώριζε και αποδεχόταν τις εθνικές διαφορές και ιδιομορφίες ως βάση για τη σύσταση και λειτουργία των πολιτικών κοινοτήτων.
Αντίθετα, σήμερα εθνικισμός σημαίνει η προσήλωση στο έθνος με ταυτόχρονη περιφρόνηση και εχθρότητα προς άλλα έθνη. Αυτό δεν είναι ο σωβινισμός;
Κάποιοι παίζουν με τις λέξεις, με σκοπό να πλήξουν κάποιους άλλους. Κάποτε θα ξεσκεπαστούν!
Και για να κλείσω αυτή την παρένθεση, θέλω να σας δώσω ένα άρθρο που περιγράφει λίγο πιο τεκμηριωμένα την υπαρκτή, κατά το συγγραφέα, σύνδεση πατριωτισμού και εθνικισμού.




Η σύνδεση Πατριωτισμού και Εθνικισμού
του Γιάννη Χ.Κουριαννίδη
μέλους της Κεντρικής Επιτροπής του ΛΑ.Ο.Σ.

Κάποτε, το να δήλωνε κανείς «εθνικιστής» επέσυρε την μήνη και την απαξίωση της κυρίαρχης αριστερίζουσας υποκουλτούρας, σε σημείο που συχνά αναγκαζόταν να βρίσκεται σε θέση άμυνας. Η μη στήριξη του όρου αυτού από ανθρώπους του πνεύματος και της πολιτικής (με ελάχιστες φωτεινές εξαιρέσεις) είχε ως αποτέλεσμα την πλήρη σχεδόν απαξίωσή του στη συνείδηση των πολιτών.
Ακολούθησε ανάλογη πρακτική εναντίον του όρου «πατριώτης». Θυμάμαι χαρακτηριστικά, πριν από μερικά χρόνια, σε ένα δικαστήριο κατά του Αμπντουλχαλίμ Ντεντέ, όπου ήμουν μάρτυς κατηγορίας, ο γνωστός ψυχίατρος και διευθυντής κλινικής στο δημόσιο Ψυχιατρείο στη Σταυρούπολη Θεσσαλονίκης, Ιμπράμ Ονσούνογλου, υπερασπιζόμενος τον Ντεντέ, είπε προς το δικαστήριο για μένα: «Είναι λογικό να σκέφτεται έτσι ο μάρτυρας, κα Πρόεδρε. Αυτός ... είναι πατριώτης!» Η προσπάθεια απαξιώσεως του όρου διατυπωνόταν για πρώτη φορά εμπρός μου, απροκάλυπτα και προκλητικά! Από τότε την συναντούσα όλο και πιο συχνά, σε κάθε έκφραση του διεθνιστικού συρφετού, είτε σε κείμενα και βιβλία, είτε στους τοίχους (πρβλ. το γνωστό σύνθημα: «όποιος κοιμάται πατριώτης ξυπνάει φασίστας»!), είτε σε τηλεοπτικά παράθυρα.
Η κοινωνία, δυστυχώς, ήταν έτοιμη από καιρό να δεχθεί αυτήν την κατάσταση. Όταν μέχρι σήμερα, οποιαδήποτε επίθεση εναντίον της πατριωτικής εξάρσεως του λαού μας (συλλαλητήρια για την Μακεδονία, για τις ταυτότητες, αντιμετώπιση σχεδίου Ανάν κ.λπ.) αντιμετωπιζόταν με τοποθετήσεις του τύπου «εγώ δεν είμαι εθνικιστής, είμαι πατριώτης!», τότε δυστυχώς ο ενεργός πολίτης με τις ευαισθησίες στα εθνικά θέματα, δεν έμελλε παρά να ακολουθήσει την ίδια υποχωρητική πορεία που ακολουθούν και οι «ηγέτες» του στην (μη) υπεράσπιση των εθνικών αυτών θεμάτων.
Η αποκόλληση των δύο αυτών εννοιών (εθνικιστής - πατριώτης) απονεύρωσε και τις δύο, απαξίωσε τον λειτουργικό τους ρόλο στη σύνθεση της συλλογικής προσωπικότητας του πολίτη. Ο πατριωτισμός είναι το ένστικτο. Ο εθνικισμός είναι η συνείδηση. Όταν ο πολίτης συνειδητοποιήσει ΓΙΑΤΙ είναι πατριώτης, τότε αυτομάτως μετουσιώνεται σε εθνικιστή. Στο ενεργό εκείνο υποκείμενο, δηλαδή, που αγωνίζεται πλέον συνειδητά για τις αξίες που σφυρηλάτησαν την προσωπικότητά του, την εθνική του ψυχή και μνήμη. Ομοούσιες και αδιαίρετες οι δύο έννοιες, είναι αδύνατον να διαχωριστούν χωρίς να βλάψουν τη συλλογική άμυνα ενός έθνους. Πετάς τη μία, σκουριάζει η άλλη. Το ‘ξεραν καλά αυτό τα ενεργούμενα του διεθνισμού και της Νέας Τάξης πραγμάτων.
Λογάριασαν όμως χωρίς τον ξενοδόχο. Η Ιστορία μας είναι γεμάτη από συνωμοσίες και επιβουλές σε βάρος του έθνους μας. Πάντα όμως έμενε εκείνη η μαγιά του μπαρμπα-Γιάννη Μακρυγιάννη, που βαδίζοντας πάνω στα χνάρια της μνήμης ξαναμεγαλουργούσε. Γιατί, πατριωτισμός και εθνικισμός, πολύ καιρό πριν την κοινωνιολογική διατύπωσή τους, ενυπήρχαν στον Έλληνα τόσο ισχυρά δεμένα μεταξύ τους, που όσοι δεν το κατάλαβαν εξεπλάγησαν πολύ σύντομα. Άλλοι ευχάριστα και άλλοι οδυνηρά...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://kouventoula.catsboard.com/
 
Το Άγαλμα της Ελευθερίας
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
kouventoula.bigforumpro.com :: ΘΕΜΑΤΑ :: ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ-
Μετάβαση σε: